Yine Solana yine kısa sürede içeriden bilgiyle kazanılan milyonlar: “Rug pull” da gelebilir

2024 yılında Solana blok zinciri üzerinde çıkarılan meme coin'ler şu ana kadar boğa sezonunun belki de en çok konuşulan konusu olurken, Minette adlı token'da da geliştirici ekip büyük bir kazanç elde etti. Ve daha da edecekmiş gibi gözüküyor!

Solana ağında çıkarılan token’lar üzerinden kısa sürede milyon dolarlar kazanan projelere bir yenisi daha eklendi. Minette adlı projeyi çıkaran kişiler 3.89 (yaklaşık 600 dolar) ile başladıkları yatırımlarını 2.5 milyon dolara kadar çıkardılar.

Likidite eklenen blokta alım yaptılar

3.89 SOL token’ı Binance borsasından çektikten sonra bunun 2.89’uyla 2.4 milyar adet Minette token alan kişilerin alımlarını da, geliştiricinin likiditeyi eklediği blokta yapmaları gözlerden kaçmadı. Aldıkları Minette token’ların 1 milyar adedini fiyat yükselişi gelince 999 SOL karşılığında satan proje ekibi, burada 153 bin dolar kazandı.

1.42 milyar adet Minette token ise hala geliştirici ekibin elinde bulunuyor. Yani 2.5 milyon dolarlık token’da hala kâr alınmış değil.

LP token’lar yakılmadı

Bilindiği üzere projelerde genelde, en baştan havuzlara eklenen LP (likidite sağlayıcı) token’lar, daha sonra yeni likiditenin sağlanmasıyla ekip tarafından yakılıyor. Burada ise, belli bir likidite oluşmasına rağmen bu token’ların yakılmadığı görülüyor.

Bu durum projede bir “rug pull” riski de yaratıyor. Ayrıca ekibin token’daki fiyatın daha da yükselmesini beklediği aşikar. Büyük bölüm token bu nedenle satılmamış olabilir. Fiyat yükseldiğinde muhtemelen ekip, büyük parçalar halinde yapacağı satışlarla kârına kâr katacak ve yukarı seviyeden alım yapan kişiler de büyük zarara uğratılacak.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl