Solana Vakfı’ndan FTX açıklaması: Ne kadar SOL, FTT ve SRM var?

Solana Vakfı, yaptığı açıklamayla FTX ve Alameda şirketleriyle olan token bağlarını duyurdu. Açıklamada vakfın FTX borsasında 1 milyon dolarlık nakit ve ona denk varlıkları bulunduğu ve iflastan dolayı bu varlıkların borsada kaldığı aktarıldı.

FTX borsasının iflası kripto para piyasalarında büyük bir düşüş yaşanmasına sebep olurken, Solana ekosistemi token’ları ise bu durumdan en olumsuz etkilenen kripto paralar oldular. Son senelerde Solana ve FTX borsası arasındaki bağ ciddi şekilde tartışılırken, Solana Vakfı’ndan ise konuyla ilgili bir açıklama yapıldı.

Vakıf, FTX borsasında 1 milyon dolarlık nakit ve nakde denk varlıklarının olduğunu belirtirken, fonların borsada kaldığı ve bu değerin vakfın toplam varlıklarının yüzde 1’ine denk geldiği bilgisi verildi.

3.2 milyon adet hisse ve 3.4 milyon FTT token…

Vakıf ayrıca borsadaki varlıklar dışındaki FTX bağlantısı hakkında da detay verdi. Yaklaşık 3.24 milyon adet FTX borsası hissesinin olduğunu belirten vakıf bununla birlikte 3.4 milyon adet FTT token ve 134.5 milyon SRM token’a sahip olduğunu aktardı.

Bilindiği üzere SRM, merkeziyetsiz borsa olan Serum’un kendi token’ı ve SBF bu borsanın da kurucusu…

Token değerlerinde büyük düşüş

FTX’in iflas süreci başlamadan önce vakfın elindeki FTT’lerin toplam değeri 75 milyon, SRM’lerin değeri ise 101 milyon dolardı. Şu anda ise bu rakamlar 4.3 milyon dolar (FTT) ve 29.3 milyon dolar (SRM).

Yapılan açıklamada ayrıca FTX ve Alameda şirketlerinin vakıftan 50.5 milyon adet SOL satın aldığı ancak bu token’ların önemli bir bölümünün hala kilitli olduğu belirtildi. Son token kilidi ise 2028 yılında açılacak. Tokenların şu anki değeri ise yaklaşık 708 milyon dolar.

Solana ağının kurucuları ve çalışanlarının bağlı bulunduğu şirket olan Solana Labs’in de yine Alameda şirketine 7.56 milyon adet SOL sattığı aktarıldı. Bu token’ların tamamı ise 2025 yılına kadar kilitli kalacak.

Son 24 saatte ise SRM token’da olan yükseliş dikkat çekiyor. Yüzde 20’den fazla yükselen SRM haberin yazıldığı dakikalarda 0.29 dolardan işlem görüyor. SOL ise 15 doların altında…

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl