Solana neden düşüyor? 1 milyar dolarlık SOL için bekleyiş başladı

Piyasa değeriyle en büyük kripto paralardan biri olan Solana’nın SOL token’ı, büyük fiyat düşüşü yaşıyor. Hafta sonu yaklaşık 39 dolardan işlem gören SOL, bugün 16 dolar seviyelerine kadar geriledi. Birkaç gün içerisindeki değer kaybı, yüzde 60’a yaklaştı. Solana neden düşüyor?

Solana’daki değer kaybının nedeni, Binance ve FTX arasındaki gerilim. Bilindiği üzere, Binance CEO’su Changpeng Zhao, geçtiğimiz günlerde ellerinde bulundurdukları tüm FTT’leri satacaklarını açıklamıştı. Daha sonrasında, Binance’in FTX’in tamamını satın alma kararı vermesine kadar giden süreç başladı. Kullanıcıların FTX’ten para çekerken sorun yaşamaları ise yatırımcıları daha fazla tedirgin etti. FTX’in finansman açığının 5 ila 6 milyar dolar arasında olduğu iddia edildi. Yaşananlar, FTX ile aynı ekosistemden beslenen Solana’yı da derin etkiledi.

1 milyar dolarlık SOL’un kilidi açılacak

Öte yandan önümüzdeki saatlerde yaklaşık 1 milyar dolar değerindeki Solana’nın (SOL) kilidinin açılması bekleniyor. Yaklaşık 50 milyon SOL’a denk gelen bu miktar, toplam arzın yüzde 13’ünü oluşturuyor. Solana blok zinciri iki ila üç gün süren ‘epoch’larla çalışıyor. Solana’da doğrulayıcılar, bu dönemlerde token’larını sabit getiri elde etmek amacıyla staking için kilitliyorlar. İki günlük dönemlerin sonunda ise, token’larının kilitlerini açabiliyorlar.

SOL, TSİ 18.18 itibari ile Binance üzerinde 18.61 dolardan işlem görüyor. SOL fiyatındaki düşüş, Solana ekosisteminde bulunan diğer token’larda daha derin düşüşlerle karşılık buldu. Örneğin RNDR son 24 saatte yaklaşık yüzde 30, SRM yüzde 38, RAY yüzde 36 değer kaybetti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl