Solana, NFT maliyetlerini düşürecek yeni teknolojisini duyurdu

Solana blok zinciri, verilerin zincir üzerinde depolanma maliyetini azaltmayı amaçlayan yeni özelliğini tanıttı. ‘State compression’ olarak adlandırılan yeni özellik ile NFT basım maliyetlerinin düşürülebileceği söylendi.  

The Block’un haberine göre, yüksek performanslı ve düşük maliyetli bir blok zinciri olan Solana, NFT basım maliyetlerini düşürmek adına yeni bir teknoloji üzerinde çalışıyor.

Bu teknolojinin potansiyel olarak NFT pazarını ve Solana tabanlı web3 projelerini etkileyebileceği söyleniyor. ‘State compression’ (durum sıkıştırma) olarak adlandırılan teknoloji, Solana’da doğrulanabilir zincir dışı depolamaya olanak tanıyan bir veri yapısı olan Merkle ağaçlarını kullanarak düşük zincir üstü depolama maliyetleri sağlıyor. Merkle ağaçları, büyük veri kümelerinin içeriğinin verimli ve güvenli bir şekilde doğrulanmasına olanak tanıyan bir veri yapısı türü.

Zincir üstü veri ihtiyaçlarını azaltan “state compression”, Solana Labs, Metaplex, Helius, Triton, SimpleHash’in iş birliğinin yanı sıra Solana tabanlı web3 cüzdanları Phantom ve Solflare’in desteğiyle geliştirildi.

100 milyon sıkıştırılmış NFT’yi zincirde depolamanın maliyeti yaklaşık 1.000 dolar

Solana Vakfı ekosistem mühendisliği ekibinin teknik lideri Jon Wong, veri boyutunu sıkıştırmak için durum sıkıştırmasının kullanılabileceğini ve bunun da NFT’lerin daha düşük maliyetle basılmasını sağlayacağını belirtti.

Wong, Solana blok zincirine durum sıkıştırma teknolojisini uygulayarak, depolama maliyetlerinin önemli ölçüde azaltılabileceğini de sözlerine ekledi. Teknik yönetici, bu mekanizma ile 100 milyon sıkıştırılmış NFT basmanın yaklaşık 50 SOL’a (1.000 dolar) mal olacağını ileri sürdü.

Solana ekosistemindeki Dialect ve Crossmint gibi bazı projeler, web3 deneyimleri oluşturmak ve sıkıştırılmış NFT’ler oluşturmak adına halihazırda durum sıkıştırma teknolojisini kullanıyor.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl