ABD’de SEC’nin uyardığı Robinhood Avrupa’da gaza bastı: Solana adımı geldi

Kısa süre önce SEC'den uyarı mektubu alan Robinhood ABD'de muhtemel bir dava sürecine girmeye hazırlanırken, Avrupa'da ise gaza bastı. Şirket, Solana için yıllık yüzde 5 getiri sağlayan staking opsiyonunu başlattı. Robinhood, ABD'de ise Solana'yı liste dışı bırakmıştı.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), yatırım sözleşmesi statüsüne girdiğini düşündüğü kripto paralar konusunda şirketlerin hizmet vermesini yasaklamaya uğraşırken, dünyanın bir diğer önemli finans bölgesi Avrupa’da ise yeni bir staking hizmeti başlatıldı.

Bilindiği üzere SEC, staking hizmetlerini de bir yatırım sözleşmesi satışı olarak görüyor. Hatta Kraken borsası, SEC ile anlaşarak Ether staking hizmetini de sonlandırmıştı. Ancak Coinbase ise bu duruma itiraz ediyor.

Solana staking’i başladı

İşte yatırım sözleşmesi satışı konusunda SEC’nin yüksek ihtimal dava açacağı şirketlerden biri olan ve kısa süre önce bu konuda bir uyarı bildirimi de alan (Wells notice) Robinhood şirketi, ABD’de büyük tartışma konusu olan staking ile ilgili Avrupa’da önemli bir adım attı. Şirket Solana staking’ini başlattı. Firma ABD’deki tartışmalar nedeniyle Solana ve birçok kripto para ile token’ı da liste dışı bırakmıştı.

Robinhood Avrupalı müşterileri için Solana’da yüzde 5’lik faiz verecek. SOL staking’inde Phantom cüzdanı %7.5, Coinbase borsası da %5.4 faiz veriyor.

“En popüler kripto paralardan…”

Kripto medyasından Blockworks’e konuşan Robinhood’un kripto paraalrdan sorumlu yöneticisi Johann Kerbrat, şirketin ilk staking hizmetini Solana’da vermesinin altında, bu kripto paranın Avrupa’da ciddi şekilde popüler olmasını gösterdi.

Kerbat ayrıca Solana dışında, Ethereum başta olmak üzere birçok kripto parada da staking hizmetlerini başlatmayı düşündüklerini de belirtti.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl