Solana’dan “sandviç saldırısı” önlemi: Programdan atıldılar

Solana Vakfı, ağ üzerindeki merkeziyetsiz borsalarda "sandviç saldırıları" düzenlenmesinde dahli oldukları gerekçesiyle bazı validatörleri token dağıtım programının dışına attı. Bu adımın, vakfın bu tarz kötü niyetli hareketlere karşı geliştirdiği bazı önlemlerin ardından gelmesi de dikkat çekti.

Son dönemde kullanımları ciddi şekilde artan Solana DEX’leri konusunda Solana Vakfı’ndan da önemli bir adım geldi. Vakıf, bazı saldırılarda dahli olan validatörleri, SOL token ödül programının dışına aldı. Bu doğrulayıcılar ağın güvenliği için işlemleri doğruluyor ve bunun karşılığında da SOL token kazanıyordu.

Vakıfta validatör iletişiminden sorumlu yönetici olan Tim Garcia, sandviç saldırılarının 7 Mayıs günü açıklanan kurallara aykırı olduğunu belirtti ve “Alınan kararlar değiştirilemez. Bazı operatörlerin, sandviç saldırılarına izin veren mempool’lara katıldığını tespit ettik” dedi.

Sandviç saldırısı nedir?

Kripto para dünyasında, özellikle merkeziyetsiz borsalarda gerçekleşen “front-running” yani önden hareket edilerek yapılan bir manipülasyon çeşidi olan sandviç saldırıları, fiyatlar üzerinde oynanan oyunlar olarak biliniyor.

Solana ağını örnek alırsak, bir DEX kullanıcısı bir meme token’ı SOL ile almak istediğinde, devreye kısa sürede saldırgan giriyor.

Kullanıcı, meme coin için 10 SOL token ödeyecekken (örnek fiyat), o esnada saldıgan kullanıcıdan hemen önce bu işlemi gerçekleştiriyor. Dolayısıyla kullanıcı, alacağı token’ı daha pahalıya almış oluyor. Kullanıcının emri gerçekleştikten sonra ise saldırgan bu kez daha pahalı fiyattan token’ı satma imkanı buluyor ve satışı gerçekleştiriyor. Dolayısıyla saldırgan ucuzdan aldığı token’ı pahalıya satmış oluyor. Kullanıcı ise almak istediği fiyattan değil, daha pahalı fiyattan alım yapmış oluyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl