Solana (SOL) neden durdu: Resmi açıklama geldi

Solana'dan geçtiğimiz hafta yaşanan ağ sorunuyla ilgili açıklama geldi. Solana resmi sitesinden yapılan duyuruya göre, 1 Haziran'da yaşanan ve ağın durdurulmasına yol açan sorunun "dayanıklı tek seferlik işlemler" özelliğindeki problemden ötürü gerçekleştiği belirtildi.

Geçtiğimiz hafta ağın durdurulup yeniden başlamasına ve SOL fiyatında da ciddi bir düşüş yaşanmasına neden olan Solana ağındaki sorunla ilgili resmi açıklama yapıldı. Solana’nın resmi sitesinden dün yapılan duyuruda, 1 Haziran günü yaşanan problemin “dayanıklı tek seferlik işlem” özelliğindeki bir hatadan dolayı ortaya çıktığı ve bunun sonucunda 4,5 saatlik bir ağ durdurması gerçekleştiği belirtildi.

“Blok zincirinde ‘kararsızlık’ yaşandı”

Yapılan açıklamada kesintiye neden olan “dayanıklı tek seferlik işlem” konusunda da bilgi verildi ve şu ifadeler yer aldı:

“Sistemdeki bir hata, dayanıklı tek seferlik işlemler özelliğinde belli şartlar altında görülen başarısız işlemin iki kez sürece dahil olması sonucunu doğurdu. Bir doğrulayıcının işlemi devam ettirmesi ve bazı düğümlerin de bu bloğu geçerli saymaması, sistemde kararsızlığa neden oldu. Doğrulayıcıların %33’ten fazlası bu bloğu kabul ettiler ancak bu sayının, kararsızlığı sonlandırmak için gereken %66’lık oranın altında kalması, sistemin tıkanmasına yol açtı.”

Geçen seneden bu yana devam ediyor

Solana’da ağın durdurulması sorunu ilk kez 2021’in Eylül ayında görülmüş ve ağda 24 saat boyunca işlem yapılamamış. Burada sistemin kapatılıp yeniden açılması ve mühendislerin müdahalesiyle sorun çözülmüş, ancak yaşananlar “merkeziyetsizlik” tartışmalarının da ciddi şekilde başlamasına yol açmıştı. Solana’daki sorunlar kış aylarında da devam etmiş ve ağ zaman zaman durdurulmak zorunda kalmıştı.

Tüm yaşananlara rağmen Solana zincirinin kripto parası olan SOL, ilk 10 kripto para arasındaki yerini korumaya devam ediyor. Hem sorunlardan hem de genel piyasa düşüşünden etkilenen Sol, geçen seneki seviyesinden bir hayli uzakta yer alıyor ve haberin yazıldığı dakikalarda ise yaklaşık 44 dolardan işlem görüyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl