Yeni yıla girmek üzereyken kripto paralardaki gidişat değişmedi. Bitcoin, 16 bin dolar seviyelerinde gezinirken bazı kripto paralar da sert düşüşler yaşıyor. Bunlar arasında tüm zamanların en yüksek seviyesinden yaklaşık yüzde 96 kayıp yaşayan Solana’nın SOL token’ı ön plana çıkıyor. Solana neden düşüyor?

Solana neden düşüyor?

Bir dönem Ethereum’un rakibi olarak lanse edilen Solana’nın geleceği hakkında endişeler arttı. Ayrıca, bazı analistler Solana’nın Ethereum ile rekabet edememesinin nedeni olarak teknolojik zorlukları gösteriyor. Buna ek olarak, Ethereum’daki Layer 2 gelişmeleri, Solana’nın en önemli silahı olan ‘hızlı ve düşük maliyetli işlemleri’ tehdit ediyor.

Solana’ya olan güven azaldı

Solana’daki düşüşün en büyük nedeni ise arkasındaki en güçlü destekçi FTX’in batmış olması. SOL’da özellikle FTX’in kurucusu Sam Bankman-Fried’in tutuklanmasının ardından fiyat hızla aşağı yöne doğru kaymıştı. Çünkü bazıları, bir zamanlar Solana’nın en büyük destekçisi olan milyarderin son iki boğa piyasası trendinde SOL’un fiyat artışını etkilediğini düşünüyordu.

Solana, piyasadaki genel satış dalgasıyla mücadele ederken FTX’ten kaynaklanan etkiler devam ettiği için varlığın bir ‘Ethereum katili’ olarak ortaya çıkma umutları da tükendi. Özellikle, FTX olayının ardından Solana’nın geleceğine duyulan genel güven azaldı.

Solana grafiği: SOL/USDT Binance

 

Bir zamanlar fon yöneticilerinin gözdesiydi

Geçmişine bakacak olursak, zincir hızla büyümüş ve 2020-2021 boğa piyasası sırasında özellikle fon yöneticileri tarafından büyük ilgi görmüştü. Ancak yakın zamanda büyük projelerin diğer zincirlere geçmesi ve Solana zincirindeki toplam değerde yaşanan büyük düşüş, zincirin geleceği hakkında soru işaretleri yarattı.

SOL’daki en keskin düşüş Kasım’da meydana geldi

Tüm bunların yanı sıra, Solana ekosistemindeki son olaylara dayanarak konu hakkında şüpheci yaklaşan bazı analistlerin kısmen haklı olduğu da ortaya çıktı. SOL’un Kasım 2021 itibarıyla kaydettiği tüm zamanların en yüksek fiyatı 258.76 dolardı. Ancak şu anki değeri 10 doların altında. Bu da varlığın, BTC ve ETH’nin fiyat düşüşünden daha fazla değerde, yani yaklaşık yüzde 96’lık bir kayıp yaşandığı anlamına geliyor.

Öte yandan, SOL’da yaşanan en keskin fiyat düşüşünün, FTX’in iflasının ardından kasım ayında meydana geldiğini hatırlatmakta fayda var. Bu yüzden de en büyük etken Sam Bankman-Fried olarak görülüyor.

Son 24 saatte yaklaşık yüzde 12.6’lık düşüş yaşayan SOL, 8 dolara kadar indi. Dijital varlığın son 24 saatlik işlem hacmi ise yaklaşık yüzde 16’lık bir yükselişle 518.2 milyon dolar oldu.

Solana’nın en önemli NFT projeleri Ethereum ve Polygon’a taşınıyor

Solana’ya bir darbe de gözde NFT projelerinden gelmişti. Solana ekosisteminde barındırılan en önemli NFT projelerinden ikisi Ethereum ve Polygon platformlarına yelken açtı.

Söz konusu iki proje DeGods ve y00ts. Solana üzerindeki en önemli NFT projesi olarak görülen DeGods da Ethereum zinciri üzerine geçeceğini duyurmuştu. Geçiş 2023’ün ilk çeyreğinde olacak. DeGods ile birlikte önemli NFT projelerinden biri olan y00ts ise Polygon’a geçiş yapacağını bildirmişti.

Solana’da devam eden sorunlar

Bu arada Solana’nın FTX ile bağlantısı ortaya çıkmadan çok önce de sorunlar yaşadığını unutmamak gerekiyor. Ağ ilk kurulduğundan bu yana, zaman zaman spam saldırısına maruz kalmış, bu sebeple de sık sık kesinti yaşamıştı.

Öte yandan NFT projelerinin yanı sıra Solana’daki geliştirici faaliyetleri de son dönemde azaldı. Santiment’e göre Solana’nın geliştirici aktivitesi, son bir haftada yüzde 30’dan fazla düştü.

 

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl