Solana tabanlı DeFi platformu Mango hack’lendi: Zarar 100 milyon $’ı aştı

Solana blok zinciri üzerinde inşa edilen bir merkeziyetsiz finans platformu olan Mango hack'lendi. 100 milyon dolardan fazla değerde fon çalındığı belirtilirken, Mango token değeri ise %50'ye yakın düşüş yaşadı.

hack (3)

Özellikle 2021 yılında ciddi şekilde artan hack olayları 2022’deki ayı piyasasında fiyatların düşmesine rağmen son sürat devam ediyor. Merkeziyetsiz finans protokollerinden, bu protokollerdeki köprülere kadar birçok önemli unsuru para kapısı haline getiren hacker’ların son hedefi ise Mango Markets oldu.

Teminatını yüksek gösterip büyük kredi çekti

Solana tabanlı bir merkeziyetsiz finans platformu olan Mango Markets hack’lenirken, saldırganların teminat sistemindeki bir açığı buldukları ve vâr olan teminatlarını önemli derecede artırarak büyük krediler çektikleri belirtildi. Teminatlarını kısa süreli de olsa fazla göstermeyi başaran hacker’lar Mango Hazinesi’nden 100 milyon dolardan fazla fon çalmayı başardı.

“Zaten yeterince kâr elde ettin”

Mango Markets’ın kurucu ortağı Daffy Durairaj da hacker’a mesaj gönderdi ve fonları iade etmesi karşılığında kendisine ödül verileceğini belirtti. Durairaj ayrıca hacker’a ve topluluğa mesajlar da verdi ve şunları söyledi:

“Yaptıklarından ceza almayacaksın. Zaten büyük bir kâr elde ettin. Mango DAO olarak fonların bir bölümünü kurtardık ve bunları yeniden inşa kapsamında kullanacağız”

Hacker’dan 70 milyon $’lık talep

Bu mesajların ardından ise hacker bir yönetişim oylaması sundu ve MSOL, SOL ile MNGO token’ları, belli bir USDC ödemesi karşılığında geri vereceğini belirtti. Saldırgan 70 milyon dolar talep ediyor.

Geçen haftaki BNB Chain hack’inden sonra bu olay, bir hafta yaşanan ikinci büyük hack saldırısı oldu. Mango token ise saldırının duyulmasının ardından %50’ye yakın düşüş yaşadı. Token haberin yazıldığı dakikalarda 0,024 dolardan işlem görüyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl