Solana tabanlı Solend’e oracle saldırısı: Bir hack olayı daha

Borç verme protokolü Solend'in 3 adet havuzuna oracle saldırısı düzenlendi. Yapılan açıklamada 1.26 milyon dolar "batık borç" zararı elde edildiği belirtildi.

Solana tabanlı bir borç verme platformu olan Solend, 1.26 milyon dolarlık zarara uğradığı bir oracle hack saldırısı yaşadı. Kripto güvenlik firması PeckShield’dan verilen bilgiye göre saldırı bu gece saatlerinde gerçekleşti.

Solend’den yapılan açıklamada saldırı kabul edildi ve hacker’ların 3 adet borç verme havuzunu hedef aldıkları belirtildi. Havuzlarda tutulan token’ların ise Hubble sabit coin’i, Coin98 ve amino token olduğu, ayrıca 1.26 milyon dolarlık “”batık borç” yani ödenmemiş borç yaratıldığı bilgisi verildi.

Solend’in verdiği bilgilerde 3 havuz dışında kalan havuzlarda sorun olmadığı ve çalışmaya devam ettikleri de kaydedildi.

Hacker’ın projedeki fiyat-veri ayarlama sistemindeki (oracle) bir açıktan yararlandığı ve bu sayede varlıkları çalabildiği aktarıldı.

Bilindiği üzere oracle sistemleri dışında hacker’lar flash loan yani anlık kredi sistemlerini de hack saldırılarına dahil ediyorlar. Anlık olarak arzı artırılan coin ve token’lar üzerinden fiyat ciddi şekilde manipüle ediliyor ve hacker, saniyeler için çok ciddi kâr sağlayabiliyor.

Solend ekibinden, saldırının tüm detaylarını veren bir rapor ise henüz paylaşılmadı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl