Solana’da “Ethereum sanal makinesi” geliştiren şirkete 40 milyonluk yatırım

Solana üzerinde Ethereum sanal makinesi (EVM) geliştiricisi olan Neon Labs, özel bir token satış turunda 40 milyon dolarlık yatırım aldı. EVM, Aave gibi Ethereum tabanlı merkeziyetsiz uygulamaların Solana üzerinde çok daha kolay çalışabilmesini sağlayacak.

Solana üzerinde bir Ethereum sanal makinesi (EVM) geliştiren bir startup olan Neon Labs, özel bir token satış organizasyonu vasıtasıyla 40 milyon dolarlık yatırım aldı. Yazılım, fintech ve kripto para alanlarında birçok büyük yatırımı bulunan Jump Capital’ın liderlik ettiği özel yatırım turunda, bir başka dev yatırım şirketi Three Arrows Capital ile Solana Capital, Rockaway Blockchain Fonu, Ethereal Ventures gibi şirketler de yer aldı.

Neon Labs CEO’su Marina Guryeva, The Block’a yaptığı açıklamada yeni gelen sermaye ile ilk olarak 15 kişi olan ekiplerini 30’a yükseltmeyi plânladıklarını belirtti. Pazarlama ve iş geliştirme çalışanları arayan şirket aynı zamanda geliştiricileri de kadrosuna katmak istiyor.

Solana üzerine çalışabilecekler

Guryeva ayrıca, Neon Labs’in EVM’sinin şu anda Solana’nın test ve gelişim ağı üzerinde çalıştığını ve ana ağa da en kısa süre içerisinde geçileceğini belirtti. EVM, Ethereum tabanlı merkeziyetsiz uygulamaların Solana ağında çok daha kolay çalışabilmesine olanak tanıyacak.

“Ssuhi ve Aave gibi uygulamalar da onayladı”

Konuyla ilgili konuşan Guryeva şu ifadeleri kullandı:

“Sushi ve Aave’nin de dahil olduğu birçok merkeziyetsiz uygulama, Neon’un EVM’sine ilgi duyduklarını doğruladılar. Ancak bunu yapabilmek için altyapı sağlayıcılarıyla entegrasyonları etkinleştirmemiz gerekiyor. Ana ağ başlangıcıyla birlikte en büyük önceliğimiz de bu konu olacak”

Aave kurucusu: Bizim için oyun değiştirici niteliği taşıyacak

Aave ve diğer dapp’lar, Solana’nın “Rust” programlama diline gerek kalmadan Neon EVM aracılığıyla Solana’da çalıştırılabilecekler. Konuyla ilgili konuşan Aave kurucusu Stani Kulechov, “Solana ekosistemine dahil olmak için Solidity (*Ethereum programlama dili) akıllı kontratlarını kullanabilme durumu bizim için çok büyük önemde olacak ve adeta oyun değiştirici niteliği taşıyacak. Bu sayede yükleme süreleri de ciddi şekilde gelişecek” dedi.

“Kısa vadede daha fazla yatırım alabiliriz”

Guryeva, Neon Labs’in likidite madenciliği teşvik programları aracılığıyla daha fazla “dapp” ve kullanıcısını bünyesine katmak istediğini belirtti ve “Solana Vakfı’ndan Mayıs ayında başında dönüştürülebilir tahviller vasıtasıyla 797 bin dolarlık yatırım aldık. Henüz bu sene kurulmuş bir şirketiz. Yakın vadede daha da fazla yatırım alabiliriz.” dedi.

EVM işlevselliğini, farklı blok zincirlerine getirmek isteyen projeler son zamanlarda ciddi yatırımlar almaya başladı. Geçtiğimiz ay, NEAR blok zinciri üzerinde bir EVM inşa eden Aurora Labs, 12 milyon dolarlık yatırım aldı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl