Solana’da 8 binden fazla cüzdan hack’lendi: Milyonlarca dolar çalındı

2021 yılının birçok teknik problem ve hack olaylarıyla geçtiği Solana'da, 2022 yılı da benzer şekilde devam ediyor. TSİ gece saatlerinde başta Phantom olmak üzere 8 binden fazla cüzdana çoklu hack saldırıları yapıldığı ve milyonlarca dolarlık SOL, SPL ve diğer token'ların cüzdanlardan çalındığı belirtiliyor. Saldırılar gece yarısından bu yana hala devam ediyor.

Solana’da yeni ve çoklu hack saldırıları binlerce cüzdanın şifrelerinin ele geçirilmesine ve kullanıcıların milyonlarca dolarlık token’larının çalınmasına neden oldu. TSİ gece saatlerine denk gelen olayda, saldırgan ya da saldırganlar, 8 binden fazla cüzdanın anahtar kelimelerini ele geçirmeyi başardılar ve saatlerce süren uygulamayla cüzdanları boşalttılar. Çalınan miktarın da 7 milyon dolardan fazla olduğu belirtiliyor.

En az 6 aydır hareketsiz kalan cüzdanlar…

Hacker ya da hacker’ların sıcak cüzdanlardan SOL, SPL ve USDC gibi token’ları çaldıkları belirtilirken, hedeflenen cüzdanların en az 6 aylık bir zaman dilimi boyunca hareket etmeyenlerden oluşması da dikkat çekiyor. Saldırıya uğrayan cüzdanların çoğunu da Phantom ve Slope oluşturuyor. Saldırının sebebiyle ilgili ise hala bir bilgi yok.

Phantom: Bu sadece bizimle ilgili bir durum değil

Konuyla ilgili Phantom cüzdanın Twitter hesabından da bir açıklama yapıldı ve “Ekiplerle, Solana sistemindeki açık konusunda yakın temas halinde çalışıyoruz. Ancak şu an için bunun sadece Phantom ile ilgili bir sorun olmadığını görüyoruz” denildi.

Solana fiyatında düşüş

Dün akşam saatlerinde 42 dolar olan SOL fiyatı ise yaşanan olayların ardından %10’dan fazla düşüş yaşadı ve haberin yazıldığı şu dakikalarda yaklaşık 38 dolardan işlem görüyor.

Solana saldırısında neler oldu?

  • 8 binden fazla cüzdan ele geçirildi
  • 7 milyon dolardan fazla kripto para ve token çalındı
  • Hedeflenen cüzdanların çoğu 6 aydır hareketsiz kalan cüzdanlar
  • En fazla saldırıya uğrayan cüzdanlar Phantom ve Slope

Binance CEO’su CZ: Fonları ya soğuk cüzdana ya bize gönderin!

Dünyanın en büyük borsası olarak görülen Binance’in CEO’su Changpeng Zhao’da bu sabah erken saatlerde attığı tweet’le yatırımcı ve kullanıcıları ellerindeki SOL ve diğer kripto paraları ya soğuk cüzdanlara ya da Binance gibi merkezi borsalara gönderme önerisinde bulundu.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl