Solana’da ilk büyük ‘rug pull’ olayı: Milyon dolarlık token’lar çalındı

hack (1)

Solana üzerinde yer alan merkezi olmayan finans (DeFi) protokolü Luna Yield, birdenbire çevrim dışı oldu. Luna’nın internet sitesi ve tüm sosyal medya hesapları kapatıldı.

DeFi dünyasında ‘rug pull’ kavramı, genellikle projenin kurucularının yatırımcıların paralarıyla birlikte ortadan kaybolmasını ifade ediyor. Luna Yield’de yaşanan durum Solana’daki ilk büyük rug pull olarak kayıtlara geçti.

ETH, USDT, YFI, RAY ve USDC dahil, çalınan kripto para miktarı, bazı kaynaklarda 6.7 milyon dolar, bazılarında ise 10 milyon dolar olarak belirtiliyor.

Solana’nın IDO platformu SolPAD’den yapılan ilk açıklamada, “Launchpad’imizdeki son IDO olan Luna Yield’da bazı problemler var. Luna Yield ekibi, internet sitelerini ve tüm sosyal medya hesaplarını kapattılar. Ayrıca tüm likiditeyi de çektiler. SolPAD, ne olduğunu anlamak için Luna Yield ekibine hala ulaşım sağlayamamaktadır.” denildi.

Birkaç saat sonra gelen ikinci açıklamadı ise Luna Yield ekibine ait adreslerin ve IP adreslerinin tespit edilmeye çalışıldığı ancak başarılı olunamadığı, Luna Yield IDO’suna katılanların zararlarının bir kısmının SolPAD Vakfı acil durum fonlarından karşılanacağı söylendi.

Öte yandan Luna Yield (LUNY) fiyatı da yüzde 97’den fazla düşüş yaşadı. Token, 330 dolardan 9 doların altına kadar geriledi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl