Solana’nın telefonu Saga piyasaya çıkıyor: İşte tarihi

Geçtiğimiz yıl haziran ayında web3 odaklı akıllı telefonu Solana Saga‘yı tanıtan Solana Mobile, Saga’yı piyasaya sürüyor. Yeni Zelanda'daki müşterilerin 8 Mayıs'tan itibaren telefonu sipariş edebileceği belirtiliyor.

Yaklaşık 10 ay önce, Solana’nın kurucu ortağı ve CEO’su Anatoly Yakovenko, Web3 odaklı bir Android akıllı telefon olan Saga’nın lansmanını duyurmuştu.

Blok zinciri ağı Solana, şimdi piyasaya sürülecek olan Saga’yı kripto ürün ile hizmetlerini, bilgisayarlar aracılığıyla kripto platformlarına ve uygulamalarına erişmenin geleneksel yolu yerine bir telefon aracılığıyla sunuyor.

Ancak Google ve Apple uygulama mağazalarının ödeme sistemleri konusunda sıkı kurallar uyguladığı ve birçok Web3 uygulamasının uygulama mağazalarına girebilmek için tavizler vermek zorunda kaldığı ifade ediliyor. Örneğin, Uniswap’in uzun süredir beklenen uygulaması, Apple uygulama mağazasının sıkı denetiminden dolayı gecikmişti.

Bu noktada ise Solana Saga devreye giriyor. Ayrı bir Solana uygulama mağazası, dahili Android uygulamalarının yanında yer alıyor. Mobil cihazın Web3 kitlesi için kullanışlı olmak ve onları güvende tutmak gibi iki temel teknolojik unsurla tasarlandığı belirtiliyor.

Solana Saga satın alan kullanıcıların Web3 cüzdanları arasında bir bağlantı kurmaları ya da mobil cihazlarına sorunsuz bir şekilde entegre edilen yeni bir ‘tohum deposu’ (seed vault) oluşturmaları gerekecek. Bu süreç, mevcut telefonlarda mobil ödemenin etkinleştirilmesine benzetiliyor.

Tohum deposu, Solana uygulama mağazasında satın alınabilen tüm dapp’lerle bağlantılı olmakla birlikte işlemlerin hızlı ve güvenli bir şekilde imzalanmasına olanak tanıyor.

Öte yandan Saga, Qualcomm güvenli yürütme ortamını kullanarak cüzdanın özel anahtarlarının ana Android işletim sisteminden kaldırılmasını sağlıyor.

Saga NFT token ve “Hoş geldin paketi”

Lansman sırasında, 16 dapp Solana uygulama mağazasından indirilebilecek. Bu uygulamalar arasında Audius, Dialect, Jupiter Aggregator, Ledger, Magic Eden, Mango Markets, Marinade ve Squads yer alıyor.

Telefonun dağıtımının 8 Mayıs’taki lansmanından kısa bir süre sonra gerçekleşmesi bekleniyor.

Kullanıcılar cihazlarını kurduktan sonra bir Saga NFT token talep edebilecek. Ayrıca, belirli sayıda ilk kullanıcıya Solana mobile için kripto paralar ve çıkartma paketlerinden oluşan bir hoş geldin paketi verilecek.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl