Solana’ya kayıtsız menkul kıymet satışı davası açıldı

ABD'nin Kaliforniya eyaleti federal mahkemesinde Solana için, perakende yatırımcıları mağdur ettiği ve özellikle içeriden bilgi alanların olup, bu kişilere büyük kârlar sağlandığı gerekçesiyle kayıtsız menkul kıymet satışı davası açıldı.

Roche Freedman ve Schneider Wallace Cottrell Konecky şirketleri, federal menkul kıymet kanunlarının ihlal edildiği gerekçesiyle Kaliforniya’da Solana Vakfı, Solana Labs, kurucu Anatoly Yakovenko, Multicoin Capital Management şirketi, Kyle Samani ve FalconX şirketlerine toplu dava açtı.

AP’nin geçtiği habere göre Kaliforniya’da yaşayan Mark Young adındaki şikayetçi 1933 tarihli menkul kıymet yasasının 5,12 ve 15. maddelerinin, ayrıca Kaliforniya Kurumlar Yasası’nın da 25110 ve 2550 bölümlerinin ihlal edildiğini iddia ediyor. Şikayetçi Young Solana’nın, hiçbir kaydının yapılmadan bir menkul kıymet olarak satıldığını ve promosyonunun yapıldığını belirtiyor. Dava şu an Kaliforniya Kuzey Bölgesi Savcılığı’nda bekletiliyor ve henüz kabul edilmiş değil.

Herkese açık satıştan önce yapılan indirimli satışlar

Şikayetçi Young’a göre, Solana’nın çıakrdığı SOL token’ları SEC’ye tâbi olmalı ancak değil. Ayrıca Young, Solana’nın reklamını yaptığı ve pazarladığı SOL token’larından ciddi kayıplar yaşadığını da dosyaya ekledi. Ypung bu kayıpları yaşama sebebi olarak, Solana’nın, herkese açık yapacağı satışlardan önce özel satışlar vasıtasıyla SOL token’ları başka kişi ve kurumlara daha ucuz fiyattan satması olarak gösterdi.

“Multicoin, umarsızca SOL token satışı yaptı”

Dava dosyasında Solana’ya ciddi şekilde yatırım yapan VC firması Multicoin için de iddialar yer aldı. Solana’daki teknik problemlere rağmen, “umarsızca” perakende yatırımcılara milyonlarca dolarlık SOL token satıldığı belirtildi. Dava dosyasında Multicoin firmasının yaptığı bu satışların da FalconX şirketinin OTC satoş platformlarında yapıldığı iddia edildi.

Hatırlanacağı üzere Young’ın avukatlığını yapan hukuk firması Roche Freedman, kısa süre önce Terra LUNA çöküşünde de Binance borsasının ABD kolu olan Binance US’i sorumlu tutmuş ve şirkete yine dava açmıştı.

Podcast’te “İndirimli Solana” konusu geçmişti

Hatırlanacağı gibi, sadece birkaç ay önce All-in adlı bir podcast’te ünlü yatırımcı Chamath Palihapitiya, “Solana’yı tabii ki indirimli aldım. Her şey indirimli alınır” yorumunu yapmış ve program kripto para yatırımcıları tarafından büyük tepki çekmişti. Podcast katılımcılarının, dalga geçer seviyedeki konuşmaları ve ettikleri büyük kârları sürekli indirimli token almalarına bağlamaları da dikkat çekmişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl