Axie Infinity, 150 milyon dolar yatırım aldı: 1 senede 3 bin kat büyüme

Merkeziyetsiz borsa ve staking adımlarıyla son günlerde büyük bir çıkış yakalayan NFT'ye dayalı oyun Axie Infinity, teknoloji ve kripto para firmalarına yaptığı yatırımlarla bilinen Andreessen Horowitz'in liderliğini yaptığı bir B Serisi fonlama turunda 150 milyon dolarlık yatırım aldı ve değerini 3 milyar dolara çıkardı. Axie Infinity'nin kendi token'ı olan AXS, sadece bir kaç günde %100'den fazla artışla dün itibariyle tüm zamanların en yüksek fiyatına ulaşmıştı.

“Kazanmak için oyna” tarzı blok zinciri tabanlı oyunlardan olan ve Filipinler başta olmak üzere Uzakdoğu’da  ve Güney Amerika’da çok büyük bir hayran kitlesi bulunan Axie Infinity, bir B Serisi sermaye turunda 150 milyon dolarlık yatırım aldı ve toplam değerini 3 milyar dolara yükseltti.

ABD merkezli teknoloji haber sitesi The Information’ın özel ve konuyla ilgili iki kişiye dayandırdığı haberine göre; girişim sermayesi devi ve son dönemde kripto para şirketlerine yaptığı yatırımlarla bilinen Andreessen Horowitz de bu yatırım turunda en fazla sermayeyi koyan şirket oldu.

1 senede 3 bin kat büyüme

2 milyondan fazla oyuncusu bulunan ve sadece Eylül ayında 64 bin 933 ETH (yaklaşık 220 milyon dolar) kazanan Axie Infinity, Ağustos’ta ise 342 milyon dolar elde etmişti. Eylül ayı rakamlarının, 1 sene öncesinin yaklaşık 3 bin katı olması da oyunun büyüme hızını net şekilde gösteriyor. Kullanıcılarını NFT’lerle ödüllendiren bir sisteme sahip olan oyun, pandemi döneminde işsiz kalan kişilerin de umudu olmuştu ve birçok kişi bu oyunu oynayarak ciddi gelir elde etmişti.

Alexis Ohanian ve Mark Cuban da var

Şirketler hakkında ticari bilgilerin verildiği bir platform olan Crunchbase’deki rakamlara göre Axie Infinity’nin son yatırım aldığı zaman 11 Mayıs 2021’di ve yapılan yatırım da 7.5 milyon dolardı. Fonlama turunda yer alan bir diğer önemli şirket ise, kişisel gizliliği koruyan şirketlere yatırım yapan İngiltere merkezli Libertus Capital’dı. Yine kripto paralar konusundaki olumlu açıklamalarıyla bilinen, NBA takımlarından Dallas Mavericks’in sahibi Mark Cuban ve Reddit kurucu ortağı Alexis Ohanian da yatırımcılar arasında yer aldılar.

Video oyun geliştiricisi Sky Mavis tarafından 2018 yılında kurulan Axie Infinity, 7 Kasım 2019’da da oyun yaratıcısı bir şirket olan Animoca Brands tarafından 1,5 milyon dolarlık bir tohum yatırımı da almıştı.

Filipinler’de vergi alınması söz konusu

Oyun Brezilya, Filipinler, Venezuela ve Vietnam gibi ekonomik anlamda geride kalmış ve pandemi süresinde işsiz kalabalıklar yaratmış ülkelerde önemli bir gelir kaynağı haline gelmişti. Hatta oyun Filipinler’de o kadar popüler hale geldi ki, hükümet, Axie oyuncularından vergi alma niyetini de kısa süre önce dile getirmişti.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl