Sosyal medya devi Meta’ya 1.2 milyar euro gizli veri cezası

Dünyada milyarlarca kişinin kullandığı Facebook, Instagram ve Whatsapp gibi uygulamaların sahibi konumundaki şirket olan Meta'ya, bir Avrupa Birliği mahkemesi tarafından 1.2 milyar euroluk gizlilik ve mahremiyet cezası kesildi. Cezanın Instagram ve Whatsapp ile değil, sadece Facebook ile ilgili olduğu belirtildi.

Yıllardır kullanıcı verileri konusunda regülatörlerle başı dertte olan Meta şirketi, bir Avrupa Birliği mahkemesi tarafından 1.2 milyar euroluk cezaya çarptırıldı.

Haber henüz resmiyet kazanmadı ancak Wall Street Journal’dan Bloomberg’e ve Reuters haber ajansına kadar birçok kaynak son dakika olarak bu bilgiyi okuyucularına verdiler. Cezanın kısa süre içerisinde açıklanması bekleniyor.

Facebook’un çatı şirketi konumundaki Meta, Avrupa Birliği bölgesindeki kullanıcıların verilerini ABD’ye taşımakla suçlanıyor. Mahkemeye göre yasa dışı sayılan bu durum kullanıcıların haklarını ve özgürlük sınırlarını tehdit ediyor.

Wall Street Journal da haberinde, cezanın sadece Facebook platformunu kapsadığını ve Instagram ile Whatsapp konusunda bir cezanın verilmediğini yazdı.

Özellikle AB’den Meta konusunda böyle bir ceza beklentiler arasındaydı ve Meta’nın Avrupa’dan çekilme kararı aldığına yönelik iddialar da son dönemde artıyordu.

Ancak ABD ve AB arasında bir veri akışı anlaşması yapılması olasılığı, şimdilik Meta’nın çekilme planlarını askıya almasını sağladı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl