Bitcoin balinaları, büyük miktarda Bitcoin sahibi olan ve bu yolla kripto para piyasasında fiyatları kolaylıkla hareket ettirebilme olanağı bulunan oyuncuları ifade eder.

Bir balina, doğrudan bir birey olabileceği gibi, çoğunlukla Bitcoin yatırım fonları veya serbest yatırım fonlarıdır. Bu fonlar, yatırımcıları adına büyük miktarda Bitcoin tutarlar. Bugün en bilinenlerinden biri Grayscale Bitcoin Trust fonudur. Fonda şu anda yaklaşık olarak 330,000 BTC bulunmaktadır ve bu miktar, dolaşımdaki BTC’lerin yüzde 1.7’si ediyor.

Kripto paraların ortaya çıkışı ve bu yeni varlık sınıfının alım-satımı, özellikle Reddit, Bitcointalk gibi sosyal ağlarda kullanılan birçok argo sözcüğü de beraberinde getirdi. Çok popüler olan “hodl” ifadesinin yanı sıra “balina” terimi de kripto para piyasalarında kullanılan bir başka argo sözcük. Piyasalarda fiyatlar son derece değişken olduğunda, balinalar olarak adlandırılan büyük oyuncular, genellikle piyasadaki değişimin arkasındaki neden olarak kabul edilir.

En büyük balina kim?

Bitcoin’in yaratıcısı Satoshi Nakamoto, görünürde 1 milyon adet Bitcoin’e sahip olmasıyla kripto para alanındaki en büyük balina olarak değerlendiriliyor. Bitcoin’e erken dönemde yatırım yapan isimlerin birçoğu bugün piyasada “balina” olarak adlandırılan oyuncular arasında olabilirler.

Piyasa manipülasyonu eleştirisi

Balinalar, belirli bir kripto paranın fiyatını yüksek bir seviyede satmak veya daha ucuz bir fiyattan almak üzere piyasayı manipüle ettikleri gerekçesiyle sıklıkla eleştirilirler.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!

Sohbete Katıl