Nasıl ki bir araç, çalışmak için benzine ihtiyaç duyuyorsa, Ethereum blok zinciri de çalışmak için Ethereum gas’a gereksinim duyuyor. Ethereum ağındaki tüm işlemler, mevcut gas talebine ve yürütülmeye çalışılan sözleşmenin büyüklüğü ile hızına bağlı olarak belirli bir miktarda gas’a mal olur. Bir işlem yaparken yeterli miktarda gas kullanmazsanız, işlem karşı tarafa iletilemeyecektir. Gas, esasen Ethereum token’ının küçük bir parçasıdır ve madencilere ödeme yapmak için kullanılır. Gas fiyatı, Gwei cinsinden belirlenir.

Gas miktarını düşük tutmak işlemin onaylanma süresini uzatır. Çoğunlukla kullandığınız cüzdan veya hizmet gas miktarını otomatik olarak belirler. İşlem ne kadar karmaşık ise gas miktarının o kadar yüksek olması gerekir. Bundan dolayı gas tasarrufu yapmaya çalışmak akıllıca değildir.

Ethereum Gas söz konusu olduğunda genellikle iki terimi sıkça duyarsınız:

  • Gas Limit
  • Gas Price

Bu iki terimi açıklamak gerekirse:

Gas Limit

Bir işlemin toplam maliyeti yukarıdaki bu iki değişkenin çarpımıyla hesaplanır. Genellikle biri “Gas” teriminden bahsediyorsa burada “Gas Limit”i kastediyordur.

Gas Limit, bir işleme harcamak istediğiniz maksimum gas birimini ifade eder. Standart işlemler için gas limiti 21,000’dir.

Gas Price

Gas Price, kullanıcının her bir Gas birimine harcamak istediği Gwei miktarı anlamına gelir. Gas Price, ağdaki madencilerin işlemleri onaylama ve yeni bloka koyma hızını doğrudan etkiler. Gönderenin ödemek istediği fiyat, ne kadar yüksek olursa madencilerin ödülü de daha yüksek olacağından o işlemi onaylama süresi çok daha hızlı olur.

Ethereum işlem maliyeti nasıl hesaplanır?

Yukarıda da ifade edildiği gibi, bir işlemin maliyeti Gas Price ile Gas Limit’in çarpımıyla elde edilir.

Örnek olarak Gas Limit’in 50,000 ve Gas Price’ın ise 20 Gwei olduğunu düşünülim. Bu durumda işlem maliyeti 50,000*20 Gwei = 1,000,000 Gwei olacaktır ve bu da 0.0001 ETH’ye karşılık gelir.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!

Sohbete Katıl

1 yorum

  1. Yakuza Yanıtla

    beynim yandı mk