Ropsten Testnet’i, Proof of Work’ten Proof of Stake’e geçişin yapıldığı Merge güncellemesinin geçmiş test ağıdır. Şu anda kullanımdan kaldırılmış olan Ropsten test ağı, geliştiricilerin, Ethereum ana ağı üzerinde uygulamaları yayınlamadan önce protokol güncellemelerini test etmek için kullandığı bir test blok zinciridir. Bu test ağı, Proof of Work’ü (PoW) kullanan tek test ağı olması ile eşsizdir ve önceleri Ethereum ana ağına oldukça benzer kabul edilmiştir. Ropsten’in aksine diğer test ağlarının çoğu Proof of Authority (PoA) fikir birliği mekanizmasını kullanmaktadır.

Ropsten’in Ethereum blok zincirindeki bir test ağı olmasından dolayı ana ağ arasındaki varlıklarla doğrudan bir bağlantısı bulunmamaktadır. Bu da Ethereum blok zinciri ağındaki geliştiricilerin, endişe duymadan test ağında çeşitli işlemler ve denemeler yapmasına olanak sağlar. Blok zinciri ağlarında geliştirilen hatalı güncellemeler ağı çok büyük zararlara uğratabilir. Bu nedenle blok zinciri ağının gelişimini sürdürebilmesi için geliştiricilerin uygulamaları ve güncellemeleri test edebilecekleri bir simülasyon blok zinciri ağına erişimleri büyük önem taşımaktadır. 

Merkeziyetsiz uygulamalar ve akıllı sözleşmeleri denemek için oluşturulan Rinkeby ve Goerli de Ethereum’un diğer testnetleri arasında yer alır.

Ropsten test ağı ne zaman başladı?

Ropsten, resmi olarak Kasım 2016’da ilk Ethereum test ağı olan Morden’in devamı olarak başlatılmıştır. Ropsten, geliştiricilere yeni protokol güncellemelerini ve merkeziyetsiz uygulamaları test etme imkanı sağlamıştır.

Ancak 2022 yılında Ethereum geliştiricileri, Ethereum blok zinciri ağında gerçekleşecek olan büyük güncelleme Merge’den dolayı, Ropsten Proof of Work fikir birliği mekanizmasını Ropsten Proof of Stake Beacon Zinciri ile birleştirmiştir. 

Bu bağlamda Ropsten, Ethereum’un en büyük güncellemesi olan Merge’de de önemli bir rol oynamıştır. Daha sonrasında ise üzerindeki geliştirmelerin durma noktasına geldiği Ropsten, 31 Aralık 2022’de kapatılmıştır. 

Ropsten’in Önemi

Ropsten Testnet, PoW fikir birliği mekanizması kullanımı ile Ethereum ana ağı ve üretim ortamına en yakın testnet olduğu için geliştiriciler arasında popüler bir seçenek olarak yer alıyordu. Bu durum, geliştiricilerin 2022 yılında gerçekleşen Ethereum Merge güncellemesine hazırlık yapma imkanı sağlamıştır. Bunun yanında Ropsten test ağı, Ethereum ana ağındaki yaşanan problemler hakkında da önemli bilgiler sunuyordu. 

Ropsten Testneti’nin, 2017 yılı Şubat ayında DoS saldırısına maruz kalması Ethereum geliştiricileri için önemli bir ders olmuştur. Bu saldırı botları test ağına enjekte ederek, CPU ve belleği tüketerek işlemlerin gerçekleşme süresini yavaşlatmıştır. Dahası, bu saldırı Ethereum istemcilerinin bağlantısını da etkilemiş olup, saldırı sonucu toplam 10 GB’lık veri şişmesine neden olmuştur. Bu saldırı ile birlikte Ropsten’in spam saldırısına karşı güvensiz olduğunu anlayan geliştiriciler, çeşitli güvenlik uygulamaları ile testneti canlandırmış ve yaygın kullanımına devam edilmiştir.

Öyle ki Mayıs 2022 yılına gelindiğinde, Ropsten test ağında yaklaşık 12.3 milyon blok ve de geliştiriciler tarafından yaklaşık 230 milyon adet işlem gerçekleştirilmiştir. Bu verilerden de Ropsten test ağının, Ethereum ekosistemindeki popülerliğini doğrulayabiliriz.

Merge’den sonra ne oldu?

Ropsten Testnet’i, 9 Temmuz 2022 tarihinde Ropsten Beacon Zinciri ile birleşmiştir. Bu güncellemenin ardından Ethereum ekibi Ropsten test ağına artık güncelleme gelmeyeceğini belirtmiş ve geliştiricilere Sepolia ve Georli test ağlarına geçmelerini önermiştir. Bu iki testnet de tıpkı Ropsten gibi Ethereum Merge güncellemesi için ayarlanmıştı. Sepolia Testnet’i, Ropsten gibi Proof of Work fikir birliği mekanizmasını kullanıyor iken, Georli Testnet’i Proof of Authority fikir birliği mekanizmasını kullanmaktaydı. 

Ropsten Testnet’inin PoW mekanizmasından PoS mekanizmasına geçişi, ana ağdaki Merge güncellemesinin simülasyonu olmasından dolayı önem taşımıştır. Bu geçiş, geliştiricilere Merge’ün nasıl ilerleyeceği konusunda katkıda bulunmuştur. Bu güncellemenin ardından, Ethereum’daki Proof of Work mekanizması dönemi son bulmuş ve enerji tüketiminin %99.95’den fazla azaldığı, çevre dostu bir mekanizma olan Proof of Stake mekanizmasına geçiş sağlanmıştır. Bu geçiş her ne kadar enerji tüketimi konusunda pozitif bir algı yaratsa da, Proof of Stake mekanizmasının yeni olması şüpheleri beraberinde getirdi ve merkeziyetsizlik tartışmalarına yol açtı.

Sonuç olarak, Ethereum’un gelişimi için önemli bir role sahip, geliştiricilere protokol ve uygumaları test etmeleri için güvenli bir ortam sağlamış olan Ropsten Testnet’inde, Merge güncellemesinin ardından geliştirmeler durmuş, 31 Aralık 2022 tarihi itibari ile de testnet kapanmıştır.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!

Sohbete Katıl