Spot Bitcoin ETF talepleri yağmur gibi: 1.4 trilyon dolarlık şirketten başvuru

Geçtiğimiz hafta yatırım devi BlackRock'ın spot Bitcoin ETF başvurusunda bulunması, geride kalmak istemeyen diğer büyük şirketleri de harekete geçirdi. Wisdom Tree'nin ardından küresel varlık yönetim firması Invesco da Bitcoin spot ETF başvurusunda bulundu.

Ortak yatırım fonlarından ETF’lere kadar geniş çapta yatırım ürünleri sunan ve 1.4 trilyon dolarlık varlık yöneten Invesco, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) Bitcoin spot ETF başvurusunda bulundu.

Invesco şirketinin yaptığı ETF başvurusunda, diğer bilindik spot Bitcoin ETF’lerinden farklı bir durum da söz konusu… Firma SEC’ye yaptığı başvuruda profesyonel saklama ve diğer hizmet sağlayıcıların kullanılacağını belirtti. Bu da fonun dolaylı yoldan sunulmasını ve yatırımcılara, daha önceki ETF’lerde olmadığı belirtilen korumaları vermesini sağlayacak.

Invesco’nun konuyla ilgili açıklamasında, “Eğer yatırımcılar Bitcoin yatırımcılarıyla ilgili araçlara ulaşma hakkına sahip olurlarsa, ana yatırımları olan BTC’leri de koruyabilirler. Bu sayede, fonlarını düşük seviyede regüle olmuş araçlara bağlamak zorunda kalmazlar” denildi.

Invesco’nun ETF başvurusu dışında, dün akşam da, yönetimi altında 90 milyar dolar bulunan Wisdom Tree şirketi Bitcoin spot ETF başvurusunda bulundu. Şirket 2021 yılında iki kez spot Bitcoin ETF başvurusunda bulunmuş ve ret cevabı almıştı. SEC ret nedeni olarak, “Bitcoin piyasalarının” regüle olmamasını göstermişti.

Wisdom Tree’nin 3. başvurusunda diğer iki başvurudan farklı olarak, muhtemel dolandırıcılık ve manipülasyonlara karşı önlemler alındığı da ifade edildi.

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz hafta da 10 trilyon dolarlık varlık yöneten BlackRock, SEC’ye spot Bitcoin ETF başvurusunda bulunmuştu.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl