Amerikan bankaları, artık stabil kripto paralar için rezerv tutabilecek

Temmuz ayında müşterileri adına kripto para tutmalarına izin verilen Amerikan bankaları, artık stabil kripto paralar için de rezerv fon tutabilecek.

dolar

Amerika’da bankaları denetlemekten yükümlü Para Birimi Kontrol Ofisi’nin (OCC) yeni düzenleyici kılavuzuna göre, ulusal bankalar bundan böyle stabil kripto para ihraççıları için rezerv fon tutabileceği ve bu şirketlere hizmet sağlayabileceği bildiriliyor.

USD Coin’i (USDC) çıkaran ABD merkezli Circle gibi stabil kripto para ihraç eden şirketler, halihazırda Amerikan bankalarını kullanıyor olsa da bu herhangi bir yasal düzenlemenin olmadığı bir ortamda devam ediyordu. OCC’nin bu hamlesiyle federal yasalarca düzenlenen bankalar, stabil kripto para ihraççılarına daha rahat bir şekilde hizmet verebilecekler.

Alınan bu kararın sadece tek bir itibari ile 1:1 oranında desteklenen stabil kripto paraları kapsadığı vurgulandı.

Örnek olarak Circle, USD Coin için birkaç banka ile birlikte çalışıyor. Kaliforniya merkezli Silvergate Bank bunlardan biri. USD Coin için rezerv fonlar ise Minnesota merkezli US Bancorp Asset Management tarafından tutuluyor.

Temmuz’da bankaların kripto para tutmasına yeşil ışık yakmıştı

OCC Temmuz ayında ulusal bankaların müşterileri adına kripto para tutmalarına yeşil ışık yakmıştı. OCC’nin başında Brian Brooks bulunuyor. Brooks, göreve henüz iki aydan daha kısa bir süre önce gelmişti ve daha öncesinde kripto para borsası Coinbase’in hukuk işlerinin sorumlusuydu.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl