Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

İlk bloka Satoshi’nin o sözü yazıldı: Stacks 2.0 yayında!

stacks

Daha önce Blockstack olarak bilinen Stacks, Stacks 2.0 adı ile yeni blok zincirine resmen geçiş yaptı. Clarity akıllı sözleşme dilini kullanan ve Bitcon’i temel katman olarak alan yeni ağ, DeFi ve NFT’ler gibi yeni kullanım durumlarına sahip yeni uygulamaların doğrudan Bitcoin üzerinde oluşturulabilmesine ve Bitcoin ile güvence altına alınmasına imkan verecek. Ethereum’a benzer şekilde Bitcoin ağında merkezi olmayan uygulamalar ve akıllı sözleşmeler barındırmayı kolaylaştıracak olan Stacks 2.0 ile STX sahipleri, ağ üzerinde staking yapabilecek ve hatta ödüllerini BTC olarak alacaklar.

İlk bloka Satoshi’nin sözü yazıldı

Öte yandan Stacks 2.0’ın genesis, yani başlangıç blokuna Bitcoin’in mucidi Satoshi Nakamoto’nun bir sözü kaydedildi. Satoshi Nakamoto, 2010 yılında Bitcointalk forumunda yazdığı sırada, BitDNS ve Bitcoin ile ilgili bir başlıkta şu ifadeleri kullanmıştı:

“BitDNS’in CPU gücünü Bitcoin ile paylaşırken aynı zamanda tamamen ayrı bir ağ ve ayrı bir blok zinciri olmasının mümkün olduğunu düşünüyorum.”

Stacks 2.0’ın ilk blokuna ise bu sözün şu kısmı yazıldı:

“…CPU gücünü Bitcoin ile paylaşırken aynı zamanda tamamen ayrı bir ağ ve ayrı bir blok zinciri olmak.”

BitDNS, Bitcoin’in teknolojisini bir alan adı hizmetine genişletmeyi hedefleyen bir projeydi. Proje daha sonra ‘Namecoin’ olarak bilinen kendi coin’i olan bir başka zincir haline geldi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl