Staking nedir ve Staking ile nasıl para kazanılır?

Staking, çok da uzak olmayan bir zamanda Mining kavramından belki de daha fazla duyacağınız bir kavram olacak. Peki Staking nedir ve Staking ile nasıl para kazanılır? Detaylar rehberde.

staking nedir

Staking nedir ve Staking ile para kazanılır mı? Bu yazımızda bu konuyu açıklamaya çalışacağız.

Staking, çok da uzak olmayan bir zamanda Mining kavramından belki de daha fazla duyacağınız bir kavram olacak.

Bildiğiniz gibi Bitcoin ve Ethereum gibi belli başlı kripto paralar, madencilik algoritması olarak Proof of Work’ü (PoW) kullanıyor. PoW algoritmasına sahip kripto paraları çıkarabilmek için ise donanım gücünden yararlanılıyor. Bu da çok fazla elektrik tüketimiyle sonuçlanıyor. Dünyanın enerji kaynaklarının sınırsız olmadığı düşünülünce proof of work’ün şimdi olmasa bile gelecekte büyük sorun oluşturabileceği tahmin edilebilir. Bundan hareketle Ethereum, algoritmasında proof of work’ten proof of stake’e geçme çabasında.

Proof of work algoritmasında işlem onayını sağlayabilmek için donanım gücünden yararlanılıyordu. Proof of stake’te ise işlem onayı, kripto paraları satın almayı ve onları belirli bir süre cüzdanda tutmayı gerektiriyor. Bu dijital olmayan para birimindeki sabit bir mevduata benzer. Mevduat sözleşmesinde öngörülen sürenin sonunda belirli bir faiz alır gibi Proof of stake’te de kişiler ek coin’lerle ödüllendirilir. Coin’leri cüzdanınızda tutarak ağı desteklendiğiniz için ödüllendirilirsiniz. Bundan dolayı cüzdanınızda ne kadar coin tutuyorsanız ödül olarak alacağınız ek coin’ler de o oranda artar. Staking kısaca budur.

Not: Staking ile ilgili, staking yapılabilecek kripto paralar ve ne kadar kazandırdıkları da dahil olmak üzere, ayrıntılı bir rehber daha sonra yayınlanacak.

 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl

2 yorums

  1. emre Cevapla

    hasretle konu hakkında yazınızı bekliyorum 🙂

  2. Cihangir Cevapla

    Bu konuda yazılanların çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bu konuda daha çok haber ve makale görmeyi de arzu ederim.