Standard Chartered’dan Bitcoin yorumu: 100 bin dolar yolunda önü açıldı

İngiliz çokuluslu bankacılık kurumu Standard Chartered'ın dijital varlık araştırmaları biriminden sorumlu yöneticisi, banka müşterilerine yönelik yazdığı değerlendirme notunda "kripto kışı"nın sona erdiğini ve artık değişen finansal rüzgarlarla birlikte Bitcoin'in 100 bin dolara giden yolda önünün açıldığını belirtti.

Bitcoin konusunda yapılan fiyat tahminlerine bir yenisini de İngiliz bankacılık devi Standard Chartered ekledi. En büyük kripto için daha önce 2021 yılında 175 bin dolar ve Ethereum için de 35 bin dolarlık tahmini yapan Standard Chartered, bu kez ise “kripto kışı”nın sona erdiğini ve Bitcoin’de 100 bin dolarlık yolun açıldığını iddia etti.

“Kriz, Fed ve madencilik kârlılığı…”

Bankanın dijital varlıklar araştırma yöneticisi olan Geoff Kendrick’in müşterilere yönelik yazdığı değerlendirme notundaki ifadelerde, ABD merkezli olan bankacılık sektörü krizinin sona erdiği, Fed’in parasal kısıtlama adımlarını bitirmek üzere olduğu ve Bitcoin madenciliğinin gittikçe kârlı hale gelmeye başladığı yazıldı.

Kendrick raporunda, “Bazı belirsizlik emareleri hala kaybolmamış olsa da, Bitcoin’i 100.000 dolara taşıyacak olan yol gittikçe berraklaşıyor” dedi.

Yorumlar hayal kırıklığı yarattı

Bilindiği üzere birçok finans uzmanı ve banka, uzun süredir Bitcoin hakkında fiyat tahmininde bulunuyor. Ancak bu tahminlerin büyük bölümünün, verilen rakamların yanına bile yaklaşamaması dikkat çekiyor. 2020 yılının kasım ayında bir Citibank analisti Bitcoin için 2022 yılı sonunda 318 bin dolar tahmini yapmıştı. En büyük kripto para yılı 16 bin doların az da olsa üzerinde kapamıştı.

En önemli finans analistlerinden biri olan Bloomberg baş emtia stratejisti Mike McGlone da birçok analizinde Bitcoin’in 20 bin dolara düşmeden önce kesinlikle 100.000 dolara çıkacağı yönünde yorumlar yapmıştı ancak McGlone’un da bu yorumunun tam tersi oluşmuştu.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl