Bitcoin ağustosta rekor kırabilir, kasımda 100 bin dolar gelebilir: Standard Chartered analizi

Geçtiğimiz dönemlerde kripto paralar konusunda birçok olumlu rapor yayımlayan İngiliz devi Standard Chartered'ın analistleri, ABD seçimlerinin fiyat hareketinde önemli rol oynayacağını düşünüyor. Son yayımlanan banka raporuna göre, Bitcoin, Donald Trump'ın seçimi kazanma olasılığının artmasıyla daha da yükselebilir, hatta ağustos ayında rekor kırabilir. Biden'ın seçim yarışından çekilmesinin ise Bitcoin'de sert düşüş getirebileceği ifade edildi.

Dünyanın küresel çapta hizmet veren büyük yatırım bankalarından biri olan Standard Chartered, yeni bir kripto para analizi yayımladı. Bankanın döviz ve dijital varlıklar yöneticisi olan Geoffrey Kendrick liderliğindeki analistlerce yazılan rapora göre Bitcoin ağustos ayında rekor tazeleyebilir.

“ABD seçimleriyle birlikte kasımda 100 bin dolar…”

Banka analistleri ağustos ayındaki rekorun ardından ise kasım ayındaki ABD seçimlerinin yaklaşmasıyla birlikte en büyük kripto paranın o dönemde 100 bin dolara ulaşmasını bekliyor. Ancak şunu da belirtmek gerekir ki, analistlerin bu senaryosu daha çok Joe Biden’ın yarışta kalmasına dayanıyor.

“Biden çekilirse, Bitcoin 50 bin dolara gidebilir”

Analistler Biden’ın başkanlık seçimlerinden çekilmesi ve kamuoyunun desteklediği Michelle Obama tarzı bir kişinin aday olması durumunda ise Bitcoin’in kısa vadede 50 bin dolara kadar bile düşebileceğini ifade ettiler. Bankanın raporunda Joe Biden’ın yarıştan çekilmesinin ise “düşük bir ihtimal” olduğu ifade edildi.

Bilindiği üzere ABD’de şu anda Donald Trump için “Bitcoin dostu başkan adayı” intibası oluşmuş durumda… Ancak aynı durum Biden için yok. Biden hükumetinin özellikle SEC başta olmak üzere devlet kurumları vasıtasıyla kripto paralara yönelik olumsuz tavır sergilemesi büyük eleştiri alıyordu.

Biden neden çekilebilir?

ABD’de son günlerde Demokratların başkan adayı olması beklenen ve şu anda başkan olan Joe Biden’ın sağlık sorunları nedeniyle yarıştan çekilebileceği belirtiliyor. Trump ve Biden’ın CNN ekranlarındaki geçtiğimiz haftaki tartışması da çok konuşulmuş ve kamuoyu programı “Trump’ın zaferi” olarak görmüştü.

Biden’ın bazı durumlarda konuşmakta zorlanması, kelimeleri karıştırması ve istediği sözleri tam anlamıyla söyleyememesi onun yarıştan çekilebileceği söylentilerinin artmasına neden olmuştu.

Biden ise daha sonra yaptığı açıklamada, “Belki eskisi kadar hızlı konuşamıyorum ya da ayakta uzun süre duramıyorum ama devleti yönetecek kapasiteye sahibim. Neler yaptığım ortada” demişti.

Trump’ın “Sus-payı davası” olarak da bilinen mahkeme süreci de devam ediyor. Mahkemeden bir hapis cezası kararı çıkması beklenmese de, Trump için de böyle bir tehlike durumu hala söz konusu…

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl