Starbucks ve McDonald’s, Çin’in resmi dijital parasını test edecek

Starbucks, McDonald’s ve Subway gibi gıda devlerinin de dahil olduğu 19 şirketin Çin'in dijital yuanını test edecekleri öğrenildi.

Starbucks ve McDonald’s’ın Çin’in Xiong’An bölgesinde Çin merkez bankası dijital para biriminin test edilmesine katılacak 19 restoran ve perakende mağazası arasında yer aldığı belirtildi.

CoinDesk’in yerel haber organı ChainNews’ten aktardığına göre; Hebei bölgesinin Xiong’An şehrindeki Reform ve Gelişim Komisyonu çarşamba günü konuyla ilgili bir toplantı düzenledi ve dijital yuanın testi için bir pilot bölge seçildi.

Bilindiği üzere Çin uzun zamandır dijital yuan için ciddi projeler yürütüyordu ve bu hareket de aslında ülkenin bu konuda ne kadar istekli olduğunu gösteriyor. Ülkede devlete ait olan ticari bankaların da dijital yuan içini DC/EP adında bir cüzdan uygulaması geliştirdikleri de biliniyor.

Haberde bu önemli toplantıda; devlet kuruluşları, devlete ait 4 ticari banka, Ant Financial ve Tencent’in yanı sıra teste katılacak olan 19 restoran, eğlence ve perakende mağazası da yer aldı. Test yapılacak olan pilot bölgede, McDonald’s, Starbucks, Subway ve JD Supermarkets gibi önemli markalar da yer alıyor. Haberde testin ne zaman başlayacağı ya da ne kadar süreceğinin bilgisi ise verilmedi.

Geçen hafta, Çin Tarım Bankası’nın bir DC/EP cüzdanına dijital yuanın nasıl işleneceğini gösteren bir test kullanıcı arayüzü geliştirdiği bildirilmişti. Telefonlara indirilme seçeneği açık olan test uygulaması, denemelerin Chengdu, Suzhou, Shenzhen ve Xiong’An şehirlerinde yapılacağını gösteriyor.

Geçtiğimiz perşembe günü başka bir yerel haber ajansı ise Suzhou şehrindeki denemelerde, devlet yetkilileri için ulaşım ödemesinin dijital yuanla yapılmasının da test edileceğini belirtti.

Hatırlanacağı üzere Çin Merkez Bankası geçtiğimiz hafta cuma günü denemeleri doğrulamış ancak bunun, dijital yuanın resmi başlangıcını işaret etmediğini belirtmişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl