ABD’li dev banka State Street ve Galaxy kripto ETF’leri çıkaracak

Bitcoin spot ETF'lerinin 10 Ocak günü SEC tarafından onaylanması, ABD'de birçok kurumun haekete geçmesini sağladı. Ülkenin en büyük bankalarından biri olan State Street ile Galaxy Digital, kripto şirketlerine yatırım yapan ETF'ler çıkarma konusunda ortaklık kurdular. State Street fonların yönetiminden, Galaxy Digital ise günlük operasyonlardan sorumlu olacak.

Yönetimi altında 4.3 trilyon dolarlık varlık bulunan State Street bankasıyla Galaxy Digital ETF ortaklığı kurdu. Çıkarılacak ETF’ler kripto para odaklı şirketlere yatırım yapacaklar. Fonlar, State Street’in yatırım iştiraki State Street Global Advisors ve Galaxy’nin ilgili iştiraki Galaxy Asset Management tarafından yönetilecek.

Hangi tarz şirketlere yatırım yapacak?

State Street’ten SEC’ye yapılan bildirime göre fonun adı SSGA Aktif Fonu olacak. Başvuru şu anda SEC’den onay bekliyor. ETF; kripto şirketlerinin sermaye piyasası araçlarına, kripto vadeli fonlarıyla sözleşmelerine ve spot kripto ETF’lerine yatırım yapacak. ETF’lerin yatırım yapacağı şirketler daha çok blok zinciri yazılım firmaları, Bitcoin madencileri, borsalar ve kripto ödeme sağlayıcıları olacak.

İki şirketten yapılan ortak açıklamada, kripto dünyasına ilginin her geçen gün artmasının, bu tarz yatırım araçlarına olan ihtiyacın da artmasına neden olduğu, bu nedenle Bitcoin’in ötesine geçen yatırımlara gerek duyulduğu ifade edildi.

State Street Bankası fonun yönetimi ve muhasebesinden, Galaxy ise günlük operasyonlardan sorumlu olacak.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl