Büyük borsalar Steem’i ele geçirmesi için Justin Sun’a böyle yardım etti

Büyük kripto para borsalarının yakın zaman önce Steem'i satın alan Sun'a blok zincirini ele geçirmesi için yardım ettiği ortaya çıktı.

Yakın zaman önce Steem’i satın alan Justin Sun’un önde gelen kripto para borsalarının da yardımıyla Steem blok zincirinin kontrolünü ele geçirdi belirtiliyor.

Tron’un kurucusu Sun, satın aldıktan sonra Steem’i Tron blok zincirine taşımaya karar vermişti. Delegated proof-of-stake (DPoS) sistemine sahip olan Steem’de böylesine bir kararın uygulanması, yeterli oy çoğunluğunun elde edilmesiyle mümkün olabiliyor. Burada oylama gücü de elde bulundurulan Steem token’larıyla doğru orantılı.

Bu noktada, Steem topluluğu Tron’un ağ üzerinde çok fazla güce sahip olabileceği endişesinden dolayı bir soft fork uygulamak için harekete geçti. Bu soft fork, Tron ile Steemit’in elindeki çok sayıda token’ın oylama gücünü geçersiz kıldı. Sun, topluluğa rağmen Binance, Huobi ve sahibi olduğu Poloniex gibi büyük borsaların desteğini arkasına alarak istediğini elde etmeyi başardı. Kullanıcıların hesaplarındaki token’ları kullanan borsalar, burada Sun’a yardım etti ve Sun böylece büyük bir oy gücüne ulaştı.

Binance’in CEO’su Changpeng Zhao, bu güncelleme ile ilgili kendisinin haberdar olduğunu ve onayladığını, projelerin böyle şeyleri her zaman yaptıklarını ve genellikle destekleyici bir konum aldıklarını söyledi. Zhao, ayrıca bunu sadece sıradan bir güncelleme olduğunu sandığını ifade etti. Binance CEO’su, bunu yapmak için Sun’dan rüşvet aldıkları iddiasını ise tek bir kuruş almadıklarını ileri sürerek reddetti. Son olarak Zhao, oyu kaldıracaklarını açıkladı. Bunun ne kadar mümkün olduğu ise soru işareti.

Justin Sun’dan “hacker” suçlaması

Öte yandan Sun’dan saatler sonra konuyla ilgili bir açıklama geldi. Sun, açıklamasında Steem’i hacker’ların saldırısından başarıyla koruduğunu ve fonların güvende olduğunu söyledi. 22 Şubat’ta bazı kötü niyetli bilgisayar korsanlarının Steemit’in yasal olarak sahibi olduğu 65 milyon Steem’i dondurduğunu, korsanların böylece Steem’i ele geçirdiğini yazdı fakat Sun’un “hacker” olarak nitelendirdikleri, Steem topluluğunun gerçek delegeleriydi.

Sun, bilgisayar korsanlarının Steem’i artık sabote etmediğinden ve oy haklarını topluluğa geri vereceklerinden emin olduktan sonra oyları en kısa sürede geri çekmeyi taahhüt edeceklerini ifade etti. Tüm borsaların oylarının yakında kaldırılacağını vurguladı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl