Stellar’da yeni güncelleme devreye girdi, AMM işlevi başlatıldı

MoneyGram ve Western Union gibi sınırötesi ödeme devleriyle rekabet eden blok zinciri tabanlı bir ödeme ağı olan Stellar'ın Haziran ayında protokolünde başlattığı otomatik piyasa yapıcı (AMM) entegrasyonu, geliştiriciler tarafından kabul edildi. Emir defteri tabanlı bir token yönlendiricisine ek olarak, protokol artık paralel bir otomatik piyasa yapıcıya da sahip ve bu güncellemenin protokoldeki likiditeye büyük katkı sağlaması bekleniyor.

stellar-xlm

Token’laştırılmış para transfer protokolü Stellar, dün sabah yaptığı bir güncellemeyle, emir defteri tabanlı yönlendiricisi ve birleştirici motoruyla eş zamanlı olarak çalışacak bir otomatik piyasa yapıcısı (AMM) başlattığını açıkladı.

3 gün önce oylamaya sunulan, kabul edilen ve dün devreye giren bu entegrasyonla birlikte, merkeziyetsiz finans dünyasının en önemli yapıtaşlarından birinin kullanılarak daha fazla etkinlik ve kullanım alanı sağlanması hedefleniyor.

Bilindiği üzere Stellar blok zinciri protokolü, dijital dolar ya da token’laştırılmış altın gibi farklı formlardaki token’laştırılmış paraların sınırötesi ödemelerde kullanılmasını kolaylaştırmak üzere tasarlandı. Protokol bugüne kadar, belirli token’ların alıcı ve satıcılarını birbirlerine bağlayan, emir defteri tarzı bir birleştirici motorla çalışmıştı.

AMM’ler ise, örnek olarak ETH ve DAI gibi iki varlığın borsalar tarafından havuza koyulma işlemlerinin merkeziyetsiz şekilde yapılmasını ve ticaret hacmine göre iki varlık arasındaki fiyat ilişkisinin otomatik olarak ayarlanmasını yaparlar. Bu tarz, merkeziyetsiz finansta popüler bir varlık değişim aracı.

Güncellemenin ardından kullanıcılar artık işlem ücretleri için havuzlara likidite sağlayabilecekler. Bu uygulamanın aynı zamanda emir defteri ve AMM’ler arasında işlem yapan arbitrajcılar için de büyük bir fırsat oluşturması bekleniyor.

AMM işlevi dün TSİ 18’de başlatıldı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl