IBM, halka açık blok zincirinde ilk kripto token’ı için Stellar’ı kullanıyor

International Business Machines (IBM), halka açık bir Blockchain kullanarak ilk token'ını yayınlıyor. Çeşitli Blockchain tabanlı projeler geliştiren şirket, şimdi de dijital token oyununa giriyor.

Forbes ve Bloomberg’de yer alan haberlere göre, International Business Machines (IBM), halka açık bir Blockchain kullanarak ilk token’ını yayınlıyor. Çeşitli Blockchain tabanlı projeler geliştiren şirket, şimdi de dijital token oyununa giriyor.

IBM, karbon kredilerini merkezi olmayan bir borsada işlem yapılabilen dijital paralara dönüştürmek için Blockchain şirketi Veridium Labs ile iş birliği yapıyor. Token’lar Stellar ağında yayınlanacak ve yine burada yönetilecek.

IBM’in Blockchain tabanlı projelerini yöneten Jared Klee, geçtiğimiz hafta verdiği bir röportajda, projenin amacının şirketler ile bireylerin karbon ayak izlerini hesaba katmaları ve çevre üzerindeki etkilerini minimuma indirmelerini daha kolay ve daha ucuz hale getirmek olduğunu söylemişti. Klee’ye göre son 10 yılda karbon kredilerine yaklaşık 4.8 milyar dolar harcandı.

IBM’in Blockchain’den sorumlu bir başka yöneticisi Bridget van Kralingen ise bugün CoinDesk’in düzenlediği Consensus 2018 konferansında projeyi açıkladı.

Token, Veridium’un kardeş şirketi InfiniteEARTH’ün Borneo’daki Rimba Raya yağmur ormanlarının geliştirilmesi ve yönetimi için aldığı kredilerle desteklenecek ve karbon emisyonlarını dengelemek isteyen şirketler tarafından satın alınabilecek. Token ayrıca şirketlerin çevresel etkilerini ölçebilecekleri süreci kolaylaştırıyor. Verde karbon kredisi token’ları, halka açık Stellar blok zincirinin üzerine inşa edildi ve bir dizi akıllı sözleşme ile bir şirketin karbon emisyonunu hesaplama sürecini izliyor ve bu kirliliğin dengelenmesini sağlıyor.

IBM’in Blockchain’de diğer girişimleri arasında Walmart gibi mağaza zincirleri ile gıda maddelerini ve kargo şirketi A.P. Moeller-Maersk ile kargo hareketlerini takip eden bir proje yer alıyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl