Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Stellar (XLM): Milyarder Jiaravanon’un Velo Labs’ı, Interstellar’ı satın aldı

stellar-xlm

Akıllı sözleşme kullanan işletmelere dijital kredi sağlayan ve sınır ötesi ödeme hizmeti sunan blokzincir tabanlı finansal protokol
Velo Labs, Interstellar’ı satın aldı.

Bugün resmen yapılan açıklamayla Velo Labs ve Stellar’ın yaratıcısı olan Jed McCaleb tarafından kurulan Interstellar birleşti. Hedef, Stellar tabanlı ödeme ağının geliştirilmesi.

Taylandlı holding CP Group tarafından desteklenen sınır ötesi ödeme protokolü Velo Labs, Stellar blok zincirinde ve Güney Asya bölgesinde hem daha hızlı hem de daha ucuz sınır ötesi ödeme sağlamak amacıyla bu hamleyi yaparken San Francisco merkezli Interstellar da benzer şekilde Stellar teknolojisinin uluslararası ödeme sistemlerinde daha çok kullanılmasını istiyordu.

Satın alımın bedeli 9 haneli

2020’nin Ocak ayından bu yana birlikte çalışan iki şirketin birçok konuda zaten stratejik ortaklığı da bulunuyordu. ABD medyasındaki haberlere göre ise Velo Labs’in bu satın alımı dolar bazında 9 haneli rakamlara kadar ulaşan bir ödeme ile yapıldı.

Bu birleşmenin ardından Interstellar’da CEO olan Mike Kennedy ve CTO James Wu, Velo Labs’in yeni CEO ve CTO’su olarak görev yapacaklar.

Velo Labs’in arkasındaki CP Group’ta kontrolü elinde bulunduran ve Taylandlı dolar milyarderi Chearavanont ailesinin oğlu olan Chatchaval Jiaravanon, hem Velo Labs hem de Lightnet’in yönetim kurulu başkanlığını yapmaya devam edecek. Jiaravanon aynı zamanda dünyaca ünlü Fortune Magazine’in de sahibi.

Charoen Pokphand Group (CP Group) Tayland’ın en büyük özel şirketi olmasının yanı sıra dünyanın da en büyük holdinglerinden.

Şirketlerin birleşmesiyle ilgili konuşan Jiaravanon şu ifadeleri kullandı:

“Bu anlaşma bizim için çok önemli. Şirketimizin gelişme aşamasının sonuna ve artık büyümemizin de başlangıcına işaret ediyor. İki şirketin birlikte çalışması Velo’nun ekosisteminin daha hızlı büyümesine ve ortaklarımızın artan ihtiyaçlarını daha fazla karşılayabilmemize olanak tanıyacaktır”

CEO Kennedy de bu birleşmeyle hem Velo hem de Interstellar’ın başta Güney Asya bölgesi olmak üzere Stellar blokzincir teknolojisi kullanılarak yapılan uluslararası ödemelerde devrim niteliğinde geliştirmeler yapmaya odaklanacağını söyledi.

Geçen seneden bu yana Velo, birçok projede önemli kilometre taşlarını geride bırakmıştı. Örnek olarak Stellar ağında Velo token çıkarılırken, VELO da KuCoin, VCC, OKEx, ve MXC gibi borsalarda listelenmişti. Velo protokolünün temel özelliklerinin geliştirilmesi büyük ölçüde tamamlandıktan sonra ilk canlı işlem Aralık 2020’de “Federated Credit Exchange Network (FCX)” üzerinde gerçekleştirilmişti.

“Ekosistemimiz için çok büyük bir adım”

Velo ayrıca, Velo protokolünün daha fazla tanınmasını ve Stellar DEX ve Velo FCX üzerinden işlem sayısının da artırılmasını hedefliyor.

Konuyla ilgili konuşan Stellar ağı ve Interstellar kurucusu Jed McCaleb şunları söyledi:

“Bu adım ağa daha fazla insan çekme, Asya’da yeni bölgelere açılma ve hem Velo hem de Stellar için yeni iş fırsatları yaratma potansiyeline ciddi şekilde sahip olan ekosistemimiz için çok büyük bir adım. Bu adım, küresel finansal altyapının birleştiği ve böylece daha hızlı, daha ucuz ve daha ulaşılabilir işlemlerin yapılabildiği bir geleceğe bizi daha hızlı yaklaştırıyor”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl