STEPN, kriptocuların kaçtığı bölgeye taşınıyor

STEPN kurucu ortağı Jerry Huang, kullanıcıları NFT’ler ve kripto para ile ödüllendiren popüler oyna-kazan oyunu STEPN’in Hong Kong’a ait start-up destekçisi teknoloji merkezi Cyberport’ta ilk fiziksel ofisini kuracağı bildirdi.

İlk fiziksel ofisi kurarak şehri Avustralya dışındaki ilk bölgesel merkez hale getiren bu hamle, kripto ile ilgili diğer şirketlerin, kripto para borsaları için yeni bir lisanslama düzeni beklentisiyle Hong Kong’u terk etmesinin ardından geldi.

Öte yandan Huang, South China Morning Post‘a verdiği demeçte, STEPN’i toplulukta mağaza açmaya davet etmek üzere Sidney’e giden eski Cyberport başkanı George Lam’ın ziyaretinin ardından şirketin harekete geçmeye ikna olduğunu söyledi.

Bir ‘hareket et-kazan’ (move-to-earn) uygulaması olarak tasarlanan STEPN, kullanıcıların gerçek hayatta yürürken veya koşarken eğitmen NFT’leri ve oyun içi kripto para birimleri satın almalarına ve takas etmelerine olanak tanıyor. Oyuncular daha sonra oyun içi kazançlarını diğer kripto para birimlerine veya nakde dönüştürebiliyor.
Geçtiğimiz aralık ayında Avustralya merkezli Çinli girişimciler Huang ve Yawn Rong tarafından piyasaya sürülen oyun, Japonya ve ABD gibi ülkelerde de hızla ilgi gördü.

20 milyon dolar kar, 5 milyon dolar yatırım

Rong, geçtiğimiz nisan ayında Post’a verdiği demeçte, ilk çeyrekte büyük ölçüde oyun içi işlemlerden 20 milyon dolar kâr elde ettiklerini bildirmişti. Şirket ocak ayında, aralarında Sequoia Capital’in de bulunduğu yatırımcılardan 5 milyon dolar tutarında tohum (girişim) yatırımı almıştı.

Cyberport ayrıca, Web3’e artan ilgiden yararlanmaya çalıştı. Metaverse platformu The Sandbox’ın sahibi olan blok zinciri oyun şirketi Animoca Brands’in merkezi de Cyberport’ta bulunuyor.

STEPN’in henüz belirli bir zaman çizelgesi olmayan ve yaklaşmakta olan bu hamlesinin Hong Kong’da son iki yılda yaşanan beyin göçüne meydan okuduğunu gösteriyor. Pek çok işletme, dünyanın geri kalanıyla uyumlu olmadığı düşünülen sıkı sınır kontrolleri ve karantina önlemlerinden kelimenin tam anlamıyla kaçmıştı. Pekin’in 2020 yılında Hong Kong’a dayattığı ulusal güvenlik yasası da beyin göçüne katkıda bulunmuştu.

Kripto topluluğunun yüreği ağzında

Şehrin kara para aklamayı önleme yönetmeliğinde yapılacak bir değişiklikle getirilecek olan yeni lisanslama planı, hızla büyüyen yerel kripto topluluğunu korkutuyor. İlgili birçok şirket faaliyetlerini Singapur ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi dijital varlıklara karşı daha dostane görülen bölgelere taşımaya çalıştı.

Ancak Huang, Doğu ve Batı kültürlerinin en iyi birleşimini temsil etmesi ve dünyanın en büyük finans merkezlerinden biri olması nedeniyle Hong Kong’u tercih etmeye devam ettiklerini söyledi.

Huang, dünyanın dört bir yanından çalışanlarının kendi kültür ve yaşam tarzları olduğu için şirketin tüm personelini taşınmaya zorlamayacaklarını belirtti. Bunun yanı sıra, ilgilenen kişilere taşınma teklifinin götürüleceğinin de altını çizdi.

Huang’a göre ilk taşınma 10’dan fazla kişiden oluşan çekirdek bir ekibi kapsayabilir ve bu noktada şirket, daha fazla öz sermaye finansmanı aramayı göz önünde tutabilir.

Son zamanlarda pek çok finans ve teknoloji şirketi Hong Kong’dan ayrılma kararı almıştı. Örneğin, en büyük kripto para borsalarından FTX, geçtiğimiz sene merkezini Hong Kong’dan Bahamalar’a taşımıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl