stg coin nedir

DeFi ekosisteminde çözülmesi gereken, daha doğrusu emeklemekte olan bir endüstrinin, emeklemek yerine koşabilmesi için önünde birçok sorun mevcut. Bu problemlere çözüm bulan ve hayata geçiren ekip sayısı ise fazla değil. Stargate Finance DeFi dünyasının önünde duran problemleri çözmeye çalışarak ekosistemi daha iyi bir noktaya taşımaya çalışıyor. Peki Stargate Finance ve STG Coin nedir?

Stargate Finance nedir?

Stargate Finance, LayerZero Labs tarafından geliştirilen ve Mart 2022’de piyasaya sürülen bir çapraz zincir (cross-chain) varlık köprüsüdür. Stargati’in amacı, blokzincir teknolojisinin üçlemesi olarak bilinen merkeziyetsizlik, güvenlik ve hız dengesini sağlayarak kullanıcıların varlıklarını farklı blokzincirler arasında kolayca transfer etmelerini sağlamaktır.

Bu problemlerin çözümü sonucunda Stargate Finance, kullanıcıların Ethereum, Avalanche, Polygon, Metis, BNB Chain, Arbitrum, Optimism ve Fantom gibi sekiz farklı blokzincir üzerinde işlem yapmalarına olanak tanır. Stargate’in sahip olduğu bu özellik, kullanıcıların dijital varlıklarını bu ağlar arasında neredeyse anında transfer edebilmesini sağlar.

Diğer yandan Stargate Finance’in en büyük özelliklerinden biri, likidite havuzları arasında varlık transferi yapabilme yeteneğidir. Bu transfer özelliği, kullanıcıların farklı merkeziyetsiz finans (DeFi) protokollerinde ve uygulamalarında (dApp’lerde) varlıklarını yönetmelerini kolaylaştırır.

Platform, kullanıcıların likidite havuzlarına likidite sağlayarak, varlıklarını stake ederek ve token farming yaparak kar elde edebileceği çeşitli imkanlar sunar. Bu sayede, kullanıcılar varlıklarını değerlendirirken aynı zamanda Stargate Finance borsasının yönetimine de katkıda bulunabilirler.

STG Coin nedir?

STG Coin, Stargate Finance’in native kripto para birimi ve yönetişim tokenidir. STG, Stargate Finance kullanıcılarının platform üzerinde işlem yaparken ve likidite sağlarken kullanabilecekleri temel token olarak hizmet verir. Ayrıca, STG token sahipleri platformun yönetiminde söz sahibi olabilirler. Bu, kullanıcıların oy hakkı kazanmalarını ve platformun gelecekteki yönü hakkında kararlar alabilmelerini sağlar.

Yani daha açık bir şekilde söylemek gerekirse Stargate Finance’in yönetim modeli, tamamen STG token sahiplerinin oylarıyla şekillenir. Bu tokenler, belirli bir süre için kilitlendiğinde kullanıcılar yönetişim oylamalarında daha fazla ağırlık kazanır. Bu sistem, uzun vadeli STG token sahiplerine daha fazla kontrol sağlar ve platformun merkeziyetsiz ve özerk bir şekilde yönetilmesine olanak tanır.

Ayrıca, STG tokenleri multisig (çoklu imza) cüzdanları aracılığıyla güvence altına alınır ve bu cüzdanlar, topluluk tarafından seçilen güvenilir kişilerin imzalarıyla yönetilir.

Stargate Finance’in amacı ve projesi nedir?

Stargate Finance’in temel amacı, çapraz zincir likidite transferini basit, tek işlemli bir süreç haline getirerek DeFi kullanıcılarının varlıklarını farklı blokzincirler arasında sorunsuz bir şekilde taşıyabilmelerini sağlamaktır.

Bu amaç doğrultusunda, Stargate Finance, çapraz zincir işlemlerinde likidite sağlayan topluluk sahipliğindeki birleşik likidite havuzlarını kullanır. Bu havuzlar, kullanıcıların ve uygulamaların güvenebileceği derin likidite sağlar.

Stargate Finance’in vizyonu, mevcut köprüleme sistemlerinin yaşadığı üçleme sorununu çözmek üzerine kuruludur. Bu sorunları, anında garanti edilen kesinlik, yerel varlıkların kullanımı ve birleşik likidite gibi temel köprü özelliklerinde yapılan tavizleri içerir.

Stargate, yerel varlıklar arasında yapılan takas işlemlerinde anında kesinlik sağlar ve kullanıcıların istediği varlığı elde etmeleri için ek takaslar yapmalarına gerek kalmadan işlem yapmalarına olanak tanır. Bu sayede, farklı zincirler arasında güvenilir ve verimli bir köprüleme işlemi gerçekleştirilir.

Peki tüm bu problemler nasıl çözülüyor? Stargate Finance, Delta Algoritması adı verilen gelişmiş bir çapraz zincir köprüleme mekanizması kullanarak bu sorunları çözer. Bu mekanizma, tokenleri kaynak zincirinde yakar ve hedef zincirde yeni tokenler basar, bu da anında kesinlik ve birleşik likidite sağlar.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl