Eylülden bu yana hapiste olan Su Zhu, iyi halden serbest kalacak

Alacaklılarına yaklaşık 3.3 milyar dolarlık borcu bulunduğu belirtilen Three Arrows Capital'ın kurucularından olan Su Zhu'nun iyi halden bu ay içinde serbest kalacağı belirtildi. Su Zhu ayrıca bu sabah saatlerinde Singapur'da ilk kez hakim karşısına çıktı.

Eylül ayında Singapur’da havalimanında yakalanan ve kısa sürede tutuklanarak cezaevine gönderilen Su Zhu, aylar sonra ilk kez hakim karşısında bu sabah soruları yanıtladı.

ABD medyasından Bloomberg’in verdiği bilgilere göre Su Zhu mahkemeye kısa bir saç traşı ve takım elbiseyle geldi. 2 gün sürecek ve yarın da devam edecek olan duruşmada mahkeme heyeti, Teneo şirketi avukatlarına da Su Zhu’yu sorgulama izni verdi.

“Fon nasıl battı, varlıklar nerede?”

Küresel bir danışmanlık ve yeniden yapılandırma şirketi olan Teneo, Three Arrows Capital’ın tasfiye işlerinden sorumlu firma olmuştu. Teneo avukatları, Su Zhu’ya 3AC şirketinin nasıl battığını ve varlıkların nerede olduğuna dair sorular yönelttiler. Kripto fon yöneticisi olan 3AC şirketinin, alacaklılarına yaklaşık 3.3 milyar dolarlık borcu olduğu belirtiliyor.

Serbest kalacak

Bloomberg’in haberinde ayrıca Su Zhu’nun iyi hal kurallarına uymasından ötürü bu ay içinde serbest kalacağı da belirtildi. Ancak bunun ne zaman ve hangi şartlarda gerçekleşeceği konusunda bilgi verilmedi.

2022 yılındaki Terra LUNA çöküşü, ilk olarak haziran ayında Three Arrows Capital’a sıçramıştı. Kaldıraçlı birçok pozisyonu, gelen düşüşler sonrasında tasfiye olan şirket fonlarının Terra LUNA’ya da büyük yatırımları olduğu belirtiliyordu.

3AC, kaldıraçlı pozisyonlarına likidite ekleme taleplerini karşılayamamış ve temmuzda (2022) iflas etmişti. 3AC’nin kötü gidişatı, Bitcoin’in 1 ay içerisinde 35 bin dolarlık seviyeden 17 bin dolara inmesine neden olmuş ve kripto para tarihinin en sert değer kayıplarından biri yaşanmıştı.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl