Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

40 milyonluk Sudan’ın para birimi çöktü: Ekonomik OHAL ilanı

Dünyanın birçok ülkesi para birimlerinin değer kaybıyla karşı karşıya kalırken 40 milyondan fazla nüfusa sahip Sudan'dan da benzer bir haber geldi.

sudan

Sudan’da para biriminin sert bir şekilde değer kaybetmesinin ardından bugün ekonomik olağanüstü hal ilan edildi.

Reuters’ın bildirdiğine göre, geçen yıl Ömer El Beşir’in devrilmesinden bu yana görev yapan geçiş hükümeti, basın toplantısı ile önümüzdeki günlerde kaçakçılık ve ekonomiyi baltalayan diğer yasa dışı faaliyetlerle mücadele için özel mahkemeler kurulacağını bildirdi.

Market fiyatları bir gecede yüzde 100 arttı

Ülkenin resmi para birimi olan Sudan poundunun son günlerde büyük değer kaybı yaşadığı ve büyük gıda tedarikçilerinin yaşanan bu çalkantılı durumdan dolayı ürünlerin dağıtımını durdurduğu, fiyatların marketlerde yüzde 50 ila 100 arasında arttığı öğrenildi.

Gelişme, Nil Nehri’nin taşmasından dolayı oluşan sel felaketi nedeniyle on binlerce insanın evsiz kaldığı bir zamanda meydana geliyor. Devletin haber ajansı, hükümetin sel mağdurlarına yardım etmek için 150 milyon Sudan poundu (yaklaşık 2.73 milyon dolar) ayırdığını aktardı. Sudan’ın para birimi, 2018’den beri tam dört kez devalüe edilmişti.

Enflasyon yüzde 144’e çıktı

Sudan’daki enflasyon oranı, Venezuela’nın ardından en yüksek enflasyon oranı. Ülkede enflasyonun Haziran ayında yüzde 136 olduğu bildirilirken bu oran Temmuz’da yüzde 144’e çıktı.

Son olarak yetkililer, altın gibi emtia kaçakçılığının önüne geçmek için sınırlarda ve havaalanlarında da kontrolleri artıracak.

İnsan Hakları Vakfı (HRS) Baş Strateji Sorumlusu ve bir Bitcoin savunucusu olan Alex Gladstein, konu hakkında “Sudan, 40 milyondan fazla nüfusa sahip büyük bir ülke. Para birimi çöküşü münferit bir olay değil, küreseldir. Şimdi Sudanlılar, siyasi devrimlerinin yanı sıra bir de ekonomik devrim yürütmek zorundalar.” ifadelerini kullandı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl