Super Bowl’a kripto para reklamları damga vurdu, Coinbase çöktü

Amerikan ulusal futbol ligi NFL’in şampiyonluk maçı Super Bowl’a kripto para borsalarının reklamları damga vurdu.

Özellikle ABD merkezli borsalar Coinbase ve FTX’in arasındaki sıkı rekabet, Super Bowl’daki reklamlarda da gün yüzüne çıktı.

FTX’in reklamında ünlü komedyen Larry David’in yer aldı. 2.5 dakikalık reklamda David, tekerleğin icadından tuvalete, aya inişten kahveye ve en son FTX’e kadar yenilikçi fikirleri tamamen reddeden birini oynarken reklamın sonunda da “Larry gibi olma, sıradaki büyük gelişmeyi kaçırma” sloganına yer verildi. FTX ayrıca, reklamı izleyenler, FTX’in Twitter hesabını takip edenler ve gönderiyi TSİ 08.00’e kadar retweet edenler dört kişiye çekilişle toplamda 7.54 BTC vadetti. Reklam videosu, yalnızca Twitter’da 2 milyona yakın izlendi.

Öte yandan herhangi bir diyalogun olmadığı Coinbase’in reklamı ise sadece bir QR kod ve siyah ekrandan oluşuyordu. Ekranın kenarlarına dokundukça renk değiştiren hareketli DVD video logosundan esinlenen reklam ile birlikte Coinbase’e katılan yeni kullanıcıların her birine 15 Şubat’a kadar 15 dolar ödül vadedildi. Ayrıca yeni ve mevcut müşteriler arasından 3 kişi de toplamda 3 milyon dolarlık Bitcoin ödülünü paylaşacak.

Coinbase reklamdan hemen sonra çöktü

Coinbase, reklamın yayınlanmasından hemen sonra beklenin çok üzerinde gelen trafik nedeniyle çöktü. Şirketin Super Bowl reklamı için 16 milyon dolar harcadığı belirtiliyor. Öte yandan bilgisayar uzmanı ve eski casus Edward Snowden, Coinbase’i “Coinbase, insanları web sitelerine yönlendirmek için bir Super Bowl reklamına 16 milyon dolar ve reklam başladıktan 10 saniye sonra sitenin çökmemesini sağlamak için 0 dolar harcıyor.” ifadeleriyle eleştirdi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl