Sürdürülebilir Bitcoin madenciliği şirketi 200 milyon dolar toplamayı hedefliyor

Avustralya merkezli kripto para madenciliği şirketi Iris Energy, yeni bir yatırım turunda 200 milyon dolar toplamayı planlıyor. Bloomberg’in haberine göre yatırımcılarla diyalog haline olan Iris Energy, bu adımın ardından Nasdaq’ta listelenmeyi hedefliyor.

Şirket, Mart ayındaki fon toplama aşamasında aldığı 20 milyon dolara yakın yatırımla dikkatleri üzerine çekmişti.

Iris Energy kurucu ortağı ve yöneticisi Daniel Roberts, şirketin ABD borsalarında listelenmesi konusunda ise çalışmaların devam ettiğini belirtti. Eğer bu listelenme gerçekleşirse şirketin değerinde 300 ile 500 milyon dolar arasında artış görüleceği tahmin ediliyor.

Iris Energy ayrıca, saniyede 15.2 eksahash’lik madencilik kapasitesine yükselebilecek bir anlaşma imzaladı. Halihazırdaki kapasite ise 0.7 eksahash düzeyinde.

Bitcoin madenciliği ve çevresel etkisinin tartışmaları, yenilenebilir enerji kullanması sebebiyle şirketi olumlu etkiledi.

Madencilik şirketleri, Bitcoin madenciliğinin çevreye verdiği zararlar üzerinden başlayan tartışmaların ardından stratejilerini değiştirmeye başladı. Yenilenebilir enerjiyi kullanan madencilik şirketlerinin sayısında ciddi artış görüldü.

Bu süreç Tesla şirketi CEO’su Elon Musk’ın ödeme yöntemi olarak Bitcoin kabul etmemesi ile başlayıp Çin Halk Cumhuriyeti’nin madenciliği yasaklamasıyla devam etti. Çinli Bitcoin madencilik şirketleri faaliyetlerini durdurup cihazlarını başka ülkelere taşımaya yöneldi. Buna paralel olarak, Bitcoin üretmek için kullanılan donanımların toplam hesaplama gücünü ifade eden “hash rate” yüzde elliye varan düşüşler yaşadı. Yeni madencilik şirketlerinin açılması ve Çinli madencilerin göçünün tamamlanması ile sürecin tersine döneceği öngörülüyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl