SWIFT, dijital parada ilk testlerini tamamladı: İşte sonuçlar

Dünya genelinde bankaları birbirine bağlayan SWIFT, CBDC konusunda ilk testlerini tamamladı. Yayımlanan rapora göre, merkez bankası dijital para birimleri, yani CBDC’ler ve tokenize edilmiş varlıklar, mevcut finansal altyapı üzerinde sorunsuz bir şekilde hareket edebilir.

Bankalar arası para transferi için kullanılan küresel hizmet sağlayıcısı SWIFT, sınır ötesi finansal işlemleri daha verimli ve hızlı gerçekleştirmek için üzerinde çalıştıkları CBDC testlerini tamamladığını duyurduğu bir rapor yayımladı.

Rapora göre, Merkez Bankası Dijital Para Birimleri (CBDC’ler) ve tokenize edilmiş varlıklar mevcut finansal altyapı üzerinde sorunsuz bir şekilde hareket edebilir. Bu test sonuçlarının, uluslararası finansal sisteme sorunsuz entegrasyonu önemli bir kilometre taşı olduğu belirtildi.

SWIFT, dijital para konusunda bankalarla iş birliği yapıyor

SWIFT, küresel olarak 10 merkez bankasından dokuzunun aktif olarak dijital para birimlerini araştırdığını paylaştı.

Ayrıca SWIFT; Banque de France, Deutsche Bundesbank, HSBC, Intesa Sanpaolo, NatWest, SMBC, Standard Chartered, UBS ve Wells Fargo dahil toplamda 14 merkez ve ticari banka ile de çalışmaları hızlandırmak için iş birliği yapıyor.

Tokenize edilmiş varlıkların potansiyeli

Farklı bir katılımcı grubuyla yapılan bir deneyde SWIFT, benzer şekilde, sahip olduğu altyapısının birden fazla tokenleştirme platformu ve farklı nakit ödeme türleri arasında bir ara bağlantı görevi görebileceğini gösterdi.

Citi, Clearstream, Northern Trust ve teknoloji ortağı SETL ile iş birliği içinde çalışan SWIFT, tokenize edilmiş tahvillerin, hisse senetlerinin ve nakdin piyasa ihracını ve ikincil piyasa transferlerini simüle eden birbirinden farklı 70 senaryo araştırdı.

Yapılan iki ayrı deneyden elde edilen bulgular, farklı dağıtılmış defter teknolojisi (DLT) ve mevcut ödeme sistemleri arasında köprü kurarak, dijital para birimlerinin ve varlıkların sorunsuz bir şekilde akmasına, etkileşime girmesine izin veren “birlikte çalışabilirliğin” önemli zorluklarını çözüyor.

SWIFT’in farklı ağlar arasında birlikte çalışabilirlik sorununu çözmesini şirketin baş inovasyon sorumlusu Tom Zschach yorumladı:

“Dijital para birimleri ve token’lar, hepimizin gelecekte ödeme yapma ve yatırım yapma şeklimizi şekillendirme konusunda büyük bir potansiyele sahip. Ancak bu potansiyel, farklı yaklaşımların bağlantı kurma ve birlikte çalışma yeteneğine sahip olması durumunda serbest bırakılabilir. Kapsayıcılığı ve birlikte çalışabilirliği finansal ekosistemin temel direkleri olarak görüyoruz ve inovasyonumuz dijital geleceğin potansiyelini ortaya çıkarmak için büyük bir adım. CBDC’ler için çözümümüz, merkez bankalarının kendi ağlarını tek bir ağ geçidi üzerinden dünyadaki diğer tüm ödeme sistemlerine basit ve doğrudan bağlamasını sağlayarak, sınır ötesi ödemelerin anında ve sorunsuz akışını sağlayacaktır.”

Yapılan çalışma sonuçlarından alınan diğer önemli gelişme ise, CBDC ve tokenlerin dünya çapında 200’den fazla ülke ve bölge arasında ticareti ve yatırımı kolaylaştırmak için geniş ölçekte konuşlandırılabileceğini gösterdi.
Belçika merkezli şirket, farklı alanlarda yapılan deneyleri daha kapsamlı hale getirerek gelecek yıl da sürdürecekleri belirtti.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl