SWIFT kararı çıktı: Bazı Rus bankaların erişimi kesiliyor

Günlerdir süren Rusya’nın SWIFT sisteminden çıkarılıp çıkarılmayacağına dair görüşmeler neticeye ulaştı. Avrupa Birliği ve ABD, bazı Rus bankaları SWIFT’ten çıkarma kararı alarak Rusya’nın uluslararası finansal sistemle bağını koparma yönünde adım attı.

Avrupa Komisyonu liderleri, Fransa, Almanya, İtalya, Birleşik Krallık, Kanada ve ABD’den yapılan ortak açıklamada, “Putin’in seçim savaşını ve Ukrayna’nın egemen ulusuna ve halkına yönelik saldırılarını kınıyoruz.” denildi ve önümüzdeki günlerde alınacak tedbirler sıralandı.

Rusya’nın küresel finans sistemiyle bağı koparılıyor

İlk olarak bazı Rus bankalarının küresel finans işlemlerinin temelini oluşturan bankalar arası mesajlaşma sistemi SWIFT’ten kaldırılacağı bildirildi. Bu adım, ilgili bankaları Rusya dışında bir kuruluşla bankalararası herhangi bir işlem gerçekleştirmesini engelleyecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – SWIFT nedir, neden önemli?

Açıklanan diğer önlemler

Bir diğer önlem ise Rusya Merkez Bankası’nın uluslararası rezervlerini, yaptırımların etkisini zayıflatacak şekilde kullanmasını engelleme yönündeydi. Ayrıca Rus oligarkların küresel finansal sisteme girebilmek için diğer ülkelerde pasaport satın almasının engelleneceği de taahhüt edildi.

Bunların dışında yetki alanlarında yaptırım uygulanan şahıs ve şirketlerin varlıklarını belirleyip dondurarak yaptırımların etkin şekilde uygulanmasını sağlayacak bir transatlantik görev gücü oluşturulacağı kaydedildi.

Açıklanan beş önlemin sonuncusu ise dezenformasyona ve diğer hibrit savaş biçimlerine karşı koordinasyonu artırmak oldu.

Son olarak daha fazla önlem almaya hazır olunduğu mesajı verildi.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl