SWIFT sistemi 2022’de token’laştırılmış varlıkları test edecek

Dünyada kripto paraların kullanımının her geçen gün artması, CBDC çalışmalarının devletler tarafından geliştirilmesi, SWIFT sisteminin kullanımını azaltırken, küresel çapta 11 bin kurumu birbirine bağlayan organizasyondan token'laştırılmış varlık hamlesi geldi. Bankalararası mesajlaşma ağı, 2022'den itibaren içinde CBDC'lerin de olduğu bir takım denemeler başlatma kararı aldı.

Dünyada bankaların kendi aralarındaki mesajlaşma ağı olan SWIFT organizasyonu, token’laştırılmış varlık piyasasının nasıl desteklenebileceği konusunda bir çalışma ve araştırma başlatılmasına karar verdi. Yapılan açıklamaya göre SWIFT, token’laştırılmış varlıkların yaşam döngüleri boyunca etkileşime girdiği katılımcıların ve sistemlerin arasındaki bilgi paylaşımları konusunda bir araştırma yapacak. Seri halinde yapılacak olan deneylerin 2022’nin ilk çeyreğinde başlaması plânlanıyor.

Deneylerde yerleşik ödeme sistemlerinin yanında CBDC’ler yani merkez bankası dijital paraları da kullanılacak. Yaklaşık 11 bin kurumu birbirine bağlayan organizasyon; para ihracı, ödeme-teslimat ve geri ödeme süreçlerini desteklemenin yanında, bu denemelerle birlikte sorun barındırmayan token’laştırılmış varlık piyasasını nasıl destekleyebileceğini göstermek istiyor.

Bilindiği üzere birçok banka ve menkul kıymet firması, daha fazla likidite ve erişilebilirlik sağlamak için müşterilerinin, varlıkların hepsini almak zorunda bırakmadan belli bölümlerini de satın alabilecekleri yatırım hizmetleri sunuyorlar. Bankaları ve diğer finansal kurumları birbirine bağlayan bir mesajlaşma ağı olan SWIFT de, sınırötesi ödemelerde kullanılıyor.

Dünyada kripto paralarda, merkez bankası dijital paralarına birçok dijital varlık çeşidinin kullanımının artması ve sınırötesi ödemelerin de geçmişe göre çok daha kolay olması, SWIFT kullanımının ciddi şekilde azalacağı endişelerini de beraberinde getirmişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl