Tokenize varlıklar artık kurumsallara da geliyor: SWIFT transferi başarılı oldu

Binlerce banka tarafından kullanılan ve küresel çapta uluslararası para transferlerini sağlayan güvenli bir mesajlaşma sistemi olan SWIFT kurumundan yapılan açıklamada, içinde Chainlink, Citi, BNP Paribas ve BNY Mellon gibi birçok büyük birçok oluşumun bulunduğu denemelerde tokenize varlıkların başarıyla transferinin sağlandığı duyuruldu. Transferler farklı blok zincirleri arasında da yine başarılı şekilde yapıldı.

Küresel finans mesajlaşma oluşumu olan SWIFT, yaptığı açıklamayla içinde birçok büyük oluşumun yer aldığı denemelerde baaşrı sağlandığını duyurdu. CBDC’ler ve dijital varlıkların şu anki ve gelişmekte olan ödeme sistemlerinde bir araya gelmesini sağlayan bu sistemin içinde Chainlink de yer aldı.

SWIFT, popüler bir Ethereum test ağı olan Sepolia ile bağlantı sağlamak için “oracle” hizmeti veren kripto projesi Chainlink ile çalıştı.

Farklı blok zincirlerinde token’lar gönderiliyor

Hatırlanacağı üzere yaklaşık bir ay önce de SWFIT, kendi sistemine bezeyen ve blok zincirler arası iletişim olarak da tanımlanabilecek olan Çapraz Zincir Birlikteçalışabilirlik Protokolü’nü (CCIP) başlatmıştı. Burada iki firma birbirlerine hem testnet’lerde hem de diğer blok zincirlerinde token’lar gönderebilmişti.

Çapraz Zincir Protokolü testlerine 4 blok zincirini destekleyerek başlamıştı. Bunlar Avalanche, Ethereum, Optimism ve Polygon’du. CCIP’yi ayrıca DEFi borç verme platformları Aave ve Synthetix de kullanmaya başladı.

Geleneksel finans tokenizasyonu yasaklayamadı, kendisi adapte oluyor

İşte SWIFT’in yaptığı bu son denemeler de, geleneksel finansal varlıkların tokenize varlıklar ile blok zinciri ağlarında bir araya getirilmesi üzerine yapıldı. Burada amaç, geleneksel finansal varlıkların açık ve özel-kapalı blok zincirlerine girmesini sağlamak. Bu sayede, geleneksel sistemden kopan kalabalıklara yeniden erişilmesi hedefleniyor.

Son dönemde teknolojik açıdan geleneksel finansın kriptonun gerisinde kalması, kalabalıkların merkeziyetsiz alanlara kaymasına sebep oluyordu.

“Gelecek çoklu zincir sistemlerinde…”

Denemelerde önemli bir rol alan Chainlink’in kurucularından olan Sergey Nazarov da benimsenmenin hızlanacağını belirtti ve şunları söyledi:

“Benimsenme beklenenden hızlı olacak ve aslında çeşitli blok zincirlerinin aynı anda kullaılmaya başlanmasıyla birlikte gelecek. Gelecek çoklu zincir sistemlerinde…”

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl