TAB Gıda hissesinde neler oluyor? Küçük yatırımcı isyanda

tab gıda halka arz

Ekim ayında halka arz olan TAB Gıda hissesi yatırımcısına büyük bir hayal kırıklığı yaşatıyor. 130 TL’den halka arz edilen TABGD hissesi halka arz fiyatının altına düştü.

Halka arzdan sonra 4 gün tavan yapan TABGD hissesinde beklenenden erken bir düşüş başlamıştı. Başlayan düşüş o günden beri devam ediyor. Düşüşün başladığı tarihteki gün için zirvesi olan 208 liradan 130 lira seviyesine kadar inen TAB Gıda, bu hafta 130 liranın da altına inerek yatırımcısını adeta çileden çıkardı.

Borsa İstanbul’un katılımcı sayısı ile halka arz rekorunu kıran TAB Gıda günü 122,80 TL ile kapattı. TAB Gıda halka arz olduğu dönemde İsrail – Filistin Savaşı başlamış ve Türkiye’de TAB Gıda’ya yönelik boykot kampanyaları düzenlenmişti. Bilindiği üzere şirketin bünyesinde Burger King, Popeyes ve Sbarro gibi çok uluslu markalar bulunuyor.

TAB Gıda’nın piyasa değerinde sert düşüş

Halka arz tarihindeki piyasa değeri 33,98 milyar TL olan TAB Gıda, 6,8 milyar TL’lik halka arz büyüklüğü ile dikkat çekmişti. TAB Gıda hissesinin fiyatı 200 liranın üzerine çıktığı dönemde şirketin piyasa değeri 50 milyar TL’yi geçmişti. Bugün gelinen noktada ise şirket neredeyse yarı yarıya değer kaybetti. Şirketin bugünkü piyasa değeri 31 milyar TL’ye kadar geriledi.

Genel Kurul 29 Aralık’ta

Şirket yılın son olağan Genel Kurul’unu 29 Aralık’ta toplayacak. Onaylı izahnamesinde 1 yıl boyunca sermaye artırımı yapmayacağını açıklayan şirketin bu toplantısında önemli bir karar çıkması beklenmiyor.

Yatırımcılar ise TAB Gıda yönetimine öfkeli. Hissenin halka arz fiyatının altına düşmesine rağmen şirket tarafından herhangi bir geri alım politikası yürütülmemesi de bu öfkeyi katlıyor. Sosyal medyada Genel Kurul tarihinde TAB Gıda merkezi önünde toplanmayı teklif eden paylaşımlar da yapılmaya başlandı.

Bank of America topluyor

TABGD hissesinde bugünkü alıcı ve satıcılar kısmında Bank of America ön plana çıktı. Aylardır TAB Gıda hissesi toplayan BOFA, bugün de alıcı tarafta olmayı sürdürdü. Birleşik Devletler merkezli banka dün de 1 milyon lotun üzerinde alım yapmıştı.

TAB Gıda’da satıcı tarafta ise Türk bankaları yer aldı. TEB bugünkü alım – satım tablosunda en çok satış yapan kurumdu.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl