Jeffrey Gundlach: Resesyon birkaç ay içinde vurabilir

Yönetimi altında 150 milyar doların üzerinde varlık bulunan yatırım fonu şirketi DoubleLine Capital’ın kurucusu ve CEO'su Jeffrey Gundlach yaptığı açıklamada ABD'yi "birkaç ay içinde" resesyonun vurabileceğini söyledi. Gundlach, Fed’in resesyona çok çarpıcı bir şekilde tepki vermesi gerekeceğini ve faiz oranlarını daha hızlı artırmasına ihtiyaç olduğunu savundu.

Yatırım şirketi DoubleLine CEO’su ve Tahvil Kralı” unvanıyla tanınan yatırımcı Jeffrey Gundlach pazartesi günü CNBC’ye ABD’deki ekonomik durumlarla ilgili açıklamalarda bulundu.

Gundlach verdiği röportajda, uzun vadeli hazine tahvillerinin “sallanan” kredi piyasaları için bir denge unsuru olduğunu kanıtladıkları için “şemsiye” görevi görmesi gerektiğini savundu. İş insanı “Bir resesyon geliyor, buradaki soru ne kadar şiddetli olacağı” dedi.

“Fed bu yıl birkaç kez faiz indirebilir”

“Faiz artırımlarıyla işimizin bitme ihtimali yüzde 50’den fazla” diyen Gundlach, Fed’in bu yıl muhtemelen “birkaç kez” faiz indireceğini de sözlerine ekledi.

Gundlach, CNBC röportajında, “Fed bu yolda devam ederse, Hazine tahvillerinden elde edebileceğiniz ile bankacılık sisteminden elde edebileceğiniz arasındaki fark büyüyecek ve bu da tersine likiditede büyük bir daralmaya neden olacak… Belki de gerçekleşmemiş zararlarla ilgili bazı sorunlar daha ortaya çıkacak.” ifadelerini kullandı.

Fed’in faizleri daha hızlı artırması gerektiğinin altını çizen DoubleLine CEO’su ekonominin oldukça zayıf olduğunu vurguladı. Gundlach ayrıca, “Muhtemelen enflasyonist bir para politikasına sahip olacağız.” diye ekledi.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl