Türk “neo bankası” Misyon Bank, İsviçreli tokenizasyon firması Taurus ile anlaştı

Misyon Bank, dijital varlıkların saklanması konusunda dünaydaki en tecrübeli firmalardan biri olan Taurus ile ortaklık kurduğunu açıkladı. Misyon Bank bu hizmetini borsalar, fintek firmaları ve merkez bankaları gibi şirketler ile kurumlara da sunabilecek.

Son birkaç ayda geleneksel finans dünyası tarafından da ilgiyle takip edilen tokenizasyon alanında Türkiye’de de önemli bir anlaşma yapıldı. Türkiye’nin ilk “neo bankası” olarak görülen Misyon Bank, İsviçre’de tokenizasyon alanındaki faaliyetleriyle bilinen Taurus ile ortaklık kurdu.

Credit Suisse ve Deutsche Bank gibi dünya devi bankalarla da çalışan ve dijital varlıkların saklanması konusunda hizmet veren Taurus ile Misyon Bank’ın yöneticileri de imza töreninde bir araya geldiler.

Misyon Bank Genel Müdürü Dr. Önder Halisdemir, iş birliğine ilişkin değerlendirmesinde “Türkiye’yi bölgesinin İsviçre’si haline getirmeyi hedefleyen vizyonumuzla ülke ve bölgemiz için önemli bir adım attık. Bu adım ile Türk varlıklarını tokenizasyon aracılığıyla dünya yatırımcıları ile buluşturacak, saklama bankacılığı iş modelimizle ülkemiz ve çevre ülke varlıklarını sınırlarımız içinde güvenle saklayarak; Türkiye’yi bölgesel yatırım hub’ı haline getireceğiz. Hedefe giden yolda teknolojik altyapımızı İsviçre merkezli Taurus ve iştirakimiz MisyonTech’in iş birliği içinde yapılandırıyoruz. Diğer taraftan, İstanbul Teknik Üniversitesi ve KPMG katkıları ile kurguladığımız yerel servisler ile dijital varlıklara kapsayıcı çözümler sunuyoruz. Ülkemizdeki yasal düzenlemeler tamamlandığında bu çalışmalarımız, Türkiye’yi varlık saklama ve tokenizasyon alanında rekabetçi konuma getirecek ve ülkemize bölgesel bir hareket alanı sunmuş olacaktır.” ifadelerini kullandı.

Taurus Kurucu Ortağı Lamine Brahimi, “İş birliği yapmaktan heyecan duyduğumuz, Türkiye’nin ilk Neobank’ı Misyon Bank’ın yeni dijital varlık hizmetlerini piyasaya sürmesini sabırsızlıkla bekliyor, Misyontech’e dijital varlık saklama ve tokenizasyon teknolojisini Taurus-PROTECT™ ve Taurus-CAPITAL™ uygulamalarımız aracılığıyla temel bir katman olarak sunmaktan memnuniyet duyuyoruz. Finans ve bankacılık alanındaki öncü çalışmalarından etkilendiğimiz Misyon ve MisyonTech uzman ekipleriyle adım attığımız bu önemli iş birliği sonucunda Türkiye’nin dijital varlıklara yönelik hizmetlerin tüketicisi değil, üreticisi pozisyonuna gelerek bölgesinde söz sahibi olacağına inancımız tam.” dedi.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl