Tayland kripto para yasasını onayladı: Vergi ne kadar?

Güney Asya'da kripto para benimsenmesinin en yüksek olduğu ülkelerden biri olan Tayland'da kripto para vergisi onaylandı. Daha önce belirtildiği gibi kazanç vergisi yüzde 15 olarak kabul edilirken, devletin izin verdiği borsalarda işlem yapanlar KDV ve stopaj vergilerinden muaf olacaklar.

Özellikle Çin’in madencilik yasaklarının ardından fiyatı ucuzlayan cihazların en çok satıldığı ülkelerden biri olan ve birçok kripto para şirketinin lisans aldığı Tayland’da kripto para yasası kabul edildi.

Yasaya göre, yatırımcıların kayıpları kazançlarından düşülecek ve vergilendirme buradan elde edilen son rakam üzerinden yapılacak. Yüzde 7’lik KDV ve yüzde 15’lik stopaj vergisi ise devletin izin verdiği borsalarda yapılan işlemleri muaf tutacak. Şubat ayında çıkan bazı haberlerde, yüzde 15’lik kazanç vergisinin ülkede tamamen iptal edildiği belirtilmişti ancak hükumetin bu konuda son bir rötuş yaptığı ve izin verilen borsalar dışında kalan platformlarda bu vergiyi aldığı görülüyor.

Benimsenme ciddi oranda artıyor

Çin’in madencilik yasaklarının ardından bu ülkeye yakın bir coğrafyada bulunan Tayland’da kripto para madenciliği ciddi şekilde artmıştı. Son dönemde birçok kripto para şirketinin lisans aldığı ülkede, telekom devi JTS de, Bitcoin madenciliğine başlamıştı. Şirket 2024 yılına kadar 50 bin madencilik cihazına sahip olmayı amaçladığını belirtmişti. Tayland aryıca Hindistan, Pakistan ve Filipinler gibi ükelerin ardından Güney Asya bölgesinde kripto para adaptasyonunun en çok yaşandığı ülkelerden biri olarak görülüyor.

Ancak ülkede kripto paraların ödemelerde kullanılması ise yasaklanmıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl