Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Tayland, kripto paraların ödemelerde kullanımına karşı çıktı

Tayland Merkez Bankası, mal ve hizmetlerde ödeme olarak Bitcoin ve Ether gibi dijital varlıkların kullanımı konusunda uyardı.

Bankadan bugün yapılan açıklamada, kripto ödemelerin yaygınlaşması durumunda ülkenin finansal sistemine yönelik riskleri azaltmak için Tayland Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ile koordineli çalışılacağı bildirildi.

Bankanın ödeme sistemleri politikasından sorumlu başkan yardımcısı olan Siritida Panomwon Na Ayudhya, merkez bankasının dijital varlıkların gelişimini sürekli olarak izlediğini belirtti ve kripto paraların Tayland’da bir yasal para olmadığını vurguladı.

Açıklamada, “Tayland Merkez Bankası; Uluslararası Para Fonu, Uluslararası Ödemeler Bankası, İngiltere, Avrupa Birliği, Güney Kore ve Malezya merkez bankaları gibi birçok uluslararası kuruluş ve düzenleyici ile aynı doğrultuda, dijital varlıkların mal ve hizmetler için bir ödeme aracı olarak kullanılmasını desteklememektedir.” denildi. Ayudhya, devamında “Dijital varlıkları bir ödeme aracı olarak kullanırken hem ödeme yapan hem de alıcı taraf, fiyat dalgalanması, siber hırsızlık ve kara para aklama gibi risklerle karşı karşıya kalabilir.” ifadelerini kullandı.

Birkaç ay önce, Tayland Merkez Bankasının gelecek yıl dijital para denemelerine başlamayı planladığı öğrenilmişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl