Tayland’da kripto para kazanç vergisi yüzde 15 oldu

Çin'in Mayıs ayında kripto paraları ve madenciliğini yasaklayan kanunlar çıkarmasından sonra önemli bir sermayenin gittiği ülkelerden olan Tayland, kripto paralardan elde edilen kazançlardaki vergiyi %15 olarak belirledi. Ülke medyasında yer alan haberlerde ayrıca bu sene konuyla ilgili daha fazla regülasyon gelme ihtimali olduğu belirtildi.

2021 yılında kripto paraların ciddi şekilde yükselmesiyle devletler de kripto paralardaki potansiyeli gördü ve başta vergi olmak üzere regülasyon çalışmalarını hızlandırdı. Bu ülkelerden biri olan ve her geçen gün kripto para madenciliğinin geliştiği Tayland’da bu alandaki kazanç vergisi de yüzde 15 oldu.

Ülke medyasından Bangkok Post’un maliye bakanlığından ismini vermediği bir kişiye dayandırdığı haberine göre; bu kanundan kripto para borsaları hariç tutulacak. Ancak bireysel yatırımcılar ve madencilik şirketleri ise kanuna tâbi olacak.

Haberde ayrıca, Gelir Departmanı’nın, 2021’de piyasa boyutunda önemli bir büyüme kaydedilmesinden sonra kripto para ticareti kontrol mekanizmasını güçlendirmeyi plânladığı yazıldı. Tayland’da devlet yetkilileri, gelir beyannamesinde vatandaşlardan kripto para gelirlerini de belirtmelerini talep etmişti.

Son dönemde birçok kripto para şirketinin lisans aldığı ülkede, telekom devi JTS de, Bitcoin madenciliğine başlamıştı. Şirket 2024 yılına kadar 50 bin madencilik cihazına sahip olmayı amaçladığını belirtmişti.

Tayland, Çin yasaklarından sonra özellikle fiyatı ucuzlayan ikinci el madencilik cihazlarının en çok satın alındığı ülkelerden biri olarak gösteriliyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl