Tayland, ödemelerde kripto paraları yasaklıyor

Güneydoğu Asya'da kripto para benimsenmesinin en çok büyüdüğü ülkelerden olan Tayland'da, 1 Nisan'dan itibaren kripto paralarla ürün ve hizmet alımı tamamen yasaklanacak. Ülkenin menkul kıymetler ve borsa komisyonu yaptığı açıklamada kararın, bir süredir merkez bankasıyla yapılan görüşmeler sonucunda alındığını açıkladı.

Özellikle Çin’in kripto para madenciliğini yasaklamasının ardından, ciddi bir ikinci el madencilik cihazı piyasasının oluştuğu Tayland’da, kripto paraların ödemelerde kullanılması resmen yasaklanıyor. Karar, 1 Nisan tarihinden itibaren yürürlüğe girecek.

Tayland SEC’sinden yapılan açıklamada dijital varlık hizmet sağlayıcılarının 1 Nisan tarihinden itibaren yeni kurallara uymak için 30 günlük süreleri olduğu belirtildi.

Benimsenme artınca ödemelerde de kullanılmaya başlandı

Hatırlanacağı üzere ülkede, Ocak ayında maliye bakanlığı, merkez bankası ve menkul kıymetler ve borsa komisyonu ortak bir açıklama yayımlamışlar ve ödemelerde kripto para kullanılmasının yasaklanacağı bilgisini vermişlerdi. 3 kurum, yasak gerekçesi olarak tüm dünyada da olduğu gibi kara para aklama olaylarını göstermişlerdi.

Son yıllarda sektörün gelişmesiyle birlikte de dijital varlık operatörleri hizmet ve mal alımlarında kripto paraların kullanılmasına yönelik adımlar atmış ve perakende müşterilerin kripto harcamalarını kolaylaştırmışlardı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – Bitcoin’de ülkeden ülkeye vergi oranları

Kripto para yasası kabul edilmişti

Tayland son dönemde kripto paralarla ilgili önemli kararlar almasıyla adından söz ettirdi. Henüz bu ay başında ülkede kripto para yasası kabul edilmiş ve yüzde 7 KDV, yüzde 15 de stopaj vergisi kuralları getirilmişti. Stopaj vergisinin ise, devletin izin verdiği borsalarda işlem yapılması halinde sistemden muaf tutulacağı açıklanmıştı. Tayland ayrıca Hindistan, Pakistan ve Filipinler gibi ükelerin ardından Güney Asya bölgesinde kripto para adaptasyonunun en çok yaşandığı ülkelerden biri olarak görülüyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl