Tayland’da SEC kripto para staking ve kredi işlemlerini yasakladı

Kripto para benimsenmesinin en çok yaşandığı ülkelerden biri olan Tayland'da menkul Kıymetler Komisyonu (SEC) kripto para şirketlerinin kredi ve faiz vermesini yasakladı. Yapılan açıklamada yasağın, yatırımcıları spekülatif işlemlerden uzak tutmak ve korumak amacıyla getirildiği belirtildi.

Güney Asya’nın kripto para benimsenmesi açısından sürekli ileri giden ülkesi Tayland’da kripto para şirketlerinin staking ve kredi hizmeti vermeleri yasaklandı. Yapılan açıklamada, mevduat sahiplerine faiz ödemeyi de içeren hizmetlerin yasaklama kararının, bireyleri kripto paralarla borç veren şirketlerle ilişkili olan birçok riskten korumak için alındığı belirtildi.

SEC’nin bu kararının ülkenin büyük borsalarından biri olan Zipmex’in platformdan çekim işlemlerini durdurması ve SEC’ye eksik bilgi sağladığının ortaya çıkmasından sonra gelmesi de dikkat çekiyor. Tayland SEC’si son olarak Zipmex borsası ve şirket CEO’su olan Eklarp Yimwilai’nin, kuruma gerekli bilgileri sağlamadığını belriterek tarafları ve yetkilileri güvenlik güçlerine resmi bir yazı yazarak şikayet etmişti. Bilindiği üzere Zipmex sadece Tayland’da değil, aynı zamanda Endonezya, Avustralya ve Singapur’da da hizmet veriyor.

Zipmex borsasının çekim işlemlerini durdura kararı da, Haziran ayında, başta Celsius olmak üzere Babel Finance, Voyager ve BlockFi gibi şirketlerin iflasın eşiğine gelmesinin ardından alınmıştı. Zipmex ise yaptığı çeşitli açıklamalarda kullanıcı fonlarının güvende olduğunu ve işlemlerin mutlaka açılacağını belirtmişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl